סיגל יעקבי: עם כל כך הרבה פשיטות רגל - המערכת כולה עלולה לקרוס

הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי הסבירה כי ככל שתוכנית הסיוע תהיה מצומצמת יותר ומשך הזמן עד לחיסון ארוך יותר – כך גם יעלה מספר העסקים והאנשים שייאלצו להיכנס להליכי חדלות פירעון ■ "בסינמה סיטי בירושלים, 90% מהחנויות היו סגורות בשעה 17:00. אין מקום לאופטימיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בעיר העתיקה בירושלים

חידוש המגבלות על פעילותם של אולמות אירועים, מועדונים, מסעדות, חדרי כושר ובריכות והתרחישים הקשים שנשמעים בנוגע להשלכות הקורונה - הצליחו לנתץ את מעט האופטימיות שעוד היתה לבעלי עסקים ולמועסקים רבים במשק. הממונה על חדלות פרעון ושיקום כלכלי, עו"ד סיגל יעקבי ,אמרה ל-TheMarker כי אם בתחילת המשבר עוד אפשר היה לדבר על גידול צפוי של עשרות אחוזים בפשיטות רגל של יחידים וקריסות של חברות – היום הצפי שמסתמן כריאלי יותר הוא עלייה של מאות אחוזים. 

קריסה של עסק לא מתרחשת ביום אחד ולוקח זמן עד שרואים בשטח את הנתונים המלאים. לא ידוע מה יהיה משך הזמן שיידרש למציאת חיסון לקורונה, מתי תהיה חזרה לפעילות מלאה ומה יהיה היקף הסיוע הממשלתי המלא. "ככל שתוכנית הסיוע תהיה מצומצמת יותר ומשך הזמן עד לחיסון ארוך יותר – כך גם יעלה מספר העסקים והאנשים שייאלצו להיכנס להליכי חדלות פירעון", לדבריה. 

היא הוסיפה כי זהו אירוע עם מאפיינים שונים מאלה שהמערכת רגילה אליהם, שכן עסקים נדרשו באופן זמני להפסיק או להחליש פעילות, לא היה להם זמן להתארגן וכל זה בגלל משתנה חיצוני שלא תלוי בעסק ובניהול שלו. 

הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי, סיגל יעקביצילום: לעמ

"כאשר ב-8% ממשקי הבית שני בני הזוג מחוץ למעגל העבודה, אם הם לא מבוססים ותיפסק התמיכה הממשלתית והארכת קצבאות האבטלה - הרבה מאוד משפחות כבר לא יוכלו להתקיים ולהחזיר חובות בסיסיים. בשלב זה לא ברור ההיקף, אבל זה אירוע משמעותי וכבר חודשים ששיעור האבטלה עלה מ-4% ל-21%. אם עוד הייתה לנו אופטימיות בתחילת מאי של חזרה לשגרה, עכשיו אנחנו יודעים שזה יותר מורכב. המערכת יכולה לטפל בהיקף נתון של תיקים. עלייה דרמטית בהיקף יכולה להקריס אותה. היום אנחנו כבר מטפלים ב-20 אלף תיקי פשיטת רגל בשנה, אחרי ייעול מקסימלי של המערכת".

יעקבי אמרה כי בשלב זה לא רואים הבדל מהותי במספר החברות שמגיעות לפירוק (שכן מדובר בתהליך שלוקח זמן) אך רואים שינוי בתמהיל של התיקים. כלומר, גם אם מספר הפירוקים של חודש יוני לא השתנה ב-2020 לעומת 2019, יש תחומים שיש להם ייצוג יתר לעומת החודש המקביל לפני שנה. למשל בענף המסעדנות רואים ייצוג של פי שלושה לעומת לפני שנה.   

"יצא לי להסתובב בחודש וחצי האחרון פעמיים במתחמי מסחר ונחמץ לי הלב, בגלל ההבנה של המשמעויות החברתיות של הדבר. בחניון שליד בית המשפט העליון, בסינמה סיטי בירושלים, 90% מהחנויות היו סגורות בשעה חמש אחר הצהריים. אין מקום לאופטימיות. השאלה היא עד כמה יהיה רע עד שיתחיל להיות טוב", היא מסכמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker