בנק ישראל חותך את תחזית הצמיחה: צופה שהמשק יתכווץ השנה ב-6%, ויתחיל ברכישת אג"ח קונצרניות

בתחזית הקודמת צפו בבנק המרכזי צמיחה שלילית בשיעור 4.5% ■ בנק ישראל ירכוש איגרות חוב של חברות ב-15 מיליארד שקל ■ הריבית במשק תישאר בינתיים ללא שינוי, ברמה של 0.1%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אייל טואג

בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה שלו ל-2020, וצופה כעת כי המשק יתכווץ השנה ב-6% בעקבות משבר הקורונה - לעומת התכווצות ב-4.5% שצפה בתחזית הקודמת, שפורסמה ב-25 במאי. התחזית החדשה, שפורסמה היום (שני), מותנית בכך שלא תהיה החמרה של ההגבלות במשק – הנחה שצפויה להתבדות.

לפי התחזית המקרו-כלכלית שגובשה בבנק ישראל, בשנה הבאה, 2021, יתחיל המשק להתאושש מהמשבר. בחטיבת המחקר של הבנק מעריכים כעת כי התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל יצמח ב-2021 ב-7.5%, לעומת צמיחה בשיעור 6.8% שנחזתה במאי.

לצד זאת, החליטה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל היום להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.1%). עם זאת, הוחלט כי בנק ישראל יתחיל לראשונה ברכישת אג"ח קונצרניות ישראליות, בסכום כולל של 15 מיליארד שקל. עד כה רכש הבנק אג"ח ממשלתיות בלבד. בשני המקרים, האג"ח יירכשו בשוק המשני – כלומר לא עם הנפקתן. בעקבות ההודעה של בנק ישראל, המדדים של האג"ח הקונצרני תל בונד 20, 40 ו-60 עברו לעליות חדות של 1.81%,1.0% ו-1.45% בהתאמה.

על פי בנק ישראל, מטרתן של רכישות האג"ח היא "להבטיח את המשך פעולתו התקינה של שוק אג"ח החברות, ולחזק את התמסורת מהמדיניות המוניטרית אל שוק האשראי, באמצעות הפחתת הריבית בה חברות מגייסות אשראי בשוק ההון, ופינוי מקורות נוספים לאשראי לכלל ענפי המשק". הוועדה המוניטרית החליטה כי האג"ח יירכשו "על בסיס סמן רחב של ניירות ערך. הסמן כולל אך ורק חברות בדירוג A מינוס ומעלה, ואינו כולל אג"ח של חברות זרות, אג"ח בעלות מרכיב הוני ואג"ח שאינן צמודות לשקל ואינן בריבית קבועה. שווי שוק האג"ח הקונצרני בישראל הוא כ-341 מיליארד שקל, וסמן זה מהווה כ-75% מהשוק".

כמו כן, תחודש התוכנית שעליה הוחלט באפריל, ובה סיפק בנק ישראל לבנקים הלוואות בריבית קבועה של 0.1% לטווח של שלוש שנים, בתנאי שיגלגלו אותן כהלוואות לעסקים קטנים וזעירים. בתוכנית שהופעלה מאפריל עד סוף מאי ניתנו לבנקים הלוואות בסך 4.6 מיליארד שקל. כעת הוחלט לחדש את התוכנית עד להודעה חדשה, וללא הגבלה על גובה התוכנית. שאר מאפייני התוכנית לא ישתנו. "כל סכום שיועמד על ידי מערכת הבנקאות כאשראי חדש לעסקים קטנים וזעירים יהיה זכאי למימון במסגרת תוכנית זו", אומרים בבנק ישראל

ב-6 באפריל 2020, הורידה הוועדה את הריבית מ-0.25% ל-0.1%. בהחלטת הריבית הקודמת, ב-25 במאי, היא השאירה את הריבית באותה רמה. בנק ישראל נוקט בעקבות משבר הקורונה צעדים נוספים לתמיכה במשק, ובהם התוכנית שעליה הוחלט במארס האחרון, לרכישת אג"ח של ממשלת ישראל בסכום כולל של 50 מיליארד שקל. 

התחזית החדשה של חטיבת המחקר קודרת אף יותר מהתחזיות הקודמות של הבנק - עקב החשש הגובר מפני גל שני לפגיעת נגיף הקורונה בישראל, וכן עקב עדכונים לרעה שנעשו באחרונה בתחזיות לצמיחה העולמית. מאז פרסום התחזית האחרונה של חטיבת המחקר, החמירה קרן המטבע הבינלאומית ב-26 ביוני את התחזית שלה להתכווצות התמ"ג העולמי ב-2020. הקרן צופה כעת ירידה של 4.9% בתמ"ג העולמי, לעומת ירידה של 3% בתחזית שלה ממארס. ל-2021 צופה הקרן צמיחה של 5.4%, לעומת תחזיתה הקודמת לצמיחה מהירה יותר, בשיעור 5.8%.

התחזית של חטיבת המחקר ממאי התבבסה על ההנחות שלא יהיה גל תחלואה נוסף, מלבד הגל הראשון - שהיה מצוי אז בהליכי דעיכה - ושלא תהיה והחמרה משמעותית מחודשת של ההגבלות על פעילות המשק. שתי ההנחות האלה נראות עתה סבירות פחות משנראו אז, בייחוד לאור ההמלצות של משרד הבריאות לסגור מוסדות תרבות, ברים, מועדונים, חדרי כושר ובתי כנסת.

בחטיבת המחקר סיפקו במאי גם תחזית לתרחיש של גל תחלואה שני ברבעון האחרון של 2020. בתרחיש כזה, צפתה חטיבת המחקר כי התמ"ג יתכווץ בכ-8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker