על רקע החשש מפני גל שני - תחזית הצמיחה שיפרסם היום בנק ישראל צפויה להיות קודרת

התחזית מושפעת גם מהעדכון לרעה של תחזית הצמיחה העולמית של קרן המטבע הבינלאומית ■ כלכלנים אינם פוסלים הפחתה של הריבית לאפס היום או בחודשים הקרובים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
שוק מחנה יהודה בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבה
שוק מחנה יהודה בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

בנק ישראל יפרסם היום (שני) ב-16:00 את החלטת הריבית התקופתית שלו, ולצדה את התחזית המקרו-כלכלית של חטיבת המחקר של הבנק המרכזי. התחזית צפויה להיות קודרת אף יותר מהתחזיות הקודמות של הבנק - עקב החשש הגובר מפני גל שני לפגיעת נגיף הקורונה בישראל, וכן עקב עדכונים לרעה שנעשו באחרונה בתחזיות לצמיחה העולמית.

התחזית האחרונה פורסמה ב-25 במאי 2020, ובחטיבת המחקר העריכו בה כי התמ"ג של ישראל יתכווץ ב-2020 ב-4.5% - בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף והחמרה משמעותית מחודשת של ההגבלות על פעילות המשק. שתי ההנחות האלה נראות עתה סבירות פחות משנראו אז. 

במאי הנפיקה חטיבת המחקר גם תחזית לתרחיש של גל תחלואה שני ברבעון האחרון של השנה. בתרחיש כזה, צפתה חטיבת המחקר כי התמ"ג יתכווץ בכ-8%, וכי האבטלה הממוצעת ברבעון האחרון בגילי העבודה העיקריים (64-25 שנה) תהיה 11%, לעומת 8.5% בתרחיש של גל אחד. אם ישראל תיפגע מהגל השני ברבעון השלישי, שהתחיל בשבוע שעבר, ולא ברבעון האחרון של 2020, הדבר דווקא עשוי לשפר מעט את התחזית לצמיחה ב-2020 עולה - בהנחה שהתאוששות המשק תתחיל ברבעון הרביעי.

מאז פרסום התחזית האחרונה של חטיבת המחקר, החמירה קרן המטבע הבינלאומית (IMF) ב-26 ביוני את התחזית שלה להתכווצות התמ"ג העולמי ב-2020. הקרן צופה כעת ירידה של 4.9% בתמ"ג העולמי, לעומת ירידה של 3% בתחזית שלה ממארס. ל-2021 צופה הקרן צמיחה של 5.4%, לעומת תחזיתה הקודמת לגידול חד יותר של 5.8%. 

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: דוברות בנק ישראל

האינפלציה עמוק מתחת לאפס

באפריל הוריד בנק ישראל את הריבית במשק מ-0.25% ל-0.1%. מכיוון שריבית שלילית אינה צפויה לעת עתה, הבנק המרכזי צפוי להסתפק מעתה בהכרזות על התוואי העתידי של המדיניות, ואולי גם להוריד את הריבית שוב - לאפס עגול.

בהחלטת הריבית הקודמת, במאי, הצביע אחד מבין ששת חברי הוועדה המוניטרית, הקובעת את גובה הריבית, בעד הורדת ריבית לאפס. מרבית החזאים אינם מעזים לנבא כי יוחלט על הפחתה כזאת בהחלטת הריבית שתתקבל היום - אבל רבים מהם אומרים כי בהחלט ייתכן שיוחלט עליה באחת מהחלטות הריבית הקרובות. 

לדברי אוריאל מדר, סוחר אג"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים, נוכח התקדרות ההערכות בדבר היציאה ממשבר הקורונה, האינפלציה השלילית (מדד המחירים לצרכן ירד ב-1.6% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי), האבטלה הגבוהה והתחזקות השקל - בנק ישראל עשוי לרמוז על אפשרות לירידת ריבית קרובה גם אם לא יוריד את הריבית היום. "בשוק המק"ם הסדרה לשלושה חודשים קדימה נסחרת כבר בתשואה של 0.05%-0%, כך שהציפיות בשוק מגלמות הסתברות של לא פחות מ-50% להורדת ריבית נוספת ברבעון הקרוב", אמר מדר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker