עצמאים קיבלו הודעה: תחזירו כסף לרשות המסים; אחרים קיבלו תוספת למענק

ההודעות נמסרו לאחר שהעצמאים מסרו נתונים מעודכנים לרשות המסים – למשל בדו"חות שנתיים שהגישו בשבועות האחרונים ■ רשות המסים: "לא נפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם ביתר"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בתל אביבצילום: אייל טואג
אבי וקסמן

רשות המסים הודיעה בימים האחרונים לאלפי עצמאים כי חל שינוי בזכאותם למענקים המיוחדים ששולמו בעקבות משבר הקורונה (הפעימה הראשונה והשנייה). בכ-14.5 אלף מקרים קיבלו עצמאים הודעה על כך שבעקבות נתונים חדשים שהעבירו, הרשות תשלם להם תוספת למענק שקיבלו, או שהם נהפכו לזכאים למענק – ויקבלו אותו היישר לחשבון הבנק שלהם. בסך הכל שולמו בעקבות זאת כ-40 מיליון שקל.

במקרים אחרים, כ-6,500 במספר (כל פעימה של המענק נספרת בנפרד), קיבלו העצמאים הודעה נעימה פחות, שעל פיה הם קיבלו תשלום ביתר, ויהיה עליהם להחזיר בעתיד חלק מהסכום שקיבלו או את כולו. עם זאת, לאחר פרסומים על ההודעות ששלחה הרשות, היא הודיעה הערב (שלישי) כי היא חוזרת בה מההודעה על התשלום ביתר ב-5,170 מקרים, שבהם שולמו מענקים בסך כ-22 מיליון שקל - לאחר שבחנה מחדש את הנתונים. בשאר 1,343 המקרים, ההודעה בעניין התשלום ביתר נשארת בתוקף. במקרים אלה שולמו מענקים בסך כ-5 מיליון שקל.

השינוי בזכאות התרחש בעקבות חישוב חדש, לפי נתונים מעודכנים שהגישו העצמאים לרשות בשבועות האחרונים. הנתונים כללו, בין השאר, דו"חות שנתיים או תיקוני דו"חות ל-2018 ו-2019. הנתונים המעודכנים יכולים להביא לשינוי בסטטוס הזכאות אם, למשל, מתברר שהכנסתו החייבת במס של העצמאי ב-2018 היתה גבוהה מהתקרה שנקבעה לתשלום המענק.

מחאת העצמאים בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

רשות המסים מעבירה את תוספת התשלום לזכאים מיד. לעומת זאת, במקרים שבהם מתברר שעצמאי קיבל מענק גבוה מזה שמגיע לו לפי הנתונים המעודכנים – הוא אינו נדרש להחזיר את הכסף מיד. ברשות אומרים כי ההתחשבנות מול החייבים תיעשה בעתיד.

סכומי המענקים המרביים הם 6,000 שקל בפעימה הראשונה ו-10,500 שקל בפעימה השנייה. עד כה שולמו כ-3 מיליארד שקל בפעימה הראשונה והשנייה לעצמאים (ובפעימה השנייה – גם לשכירים שהם בעלי שליטה בחברת מעטים).

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בעקבות עדכון של מערכת המענקים בדו"חות שהוגשו, ותיקונים שערכו עצמאים בשומות עצמיות, עודכנה זכאותם של אלפי עצמאים, כך שמעתה הם הוכרו כזכאים או שגדל הסכום שלו הם זכאים. במקביל היו מקרים שבהם התוצאה היתה הקטנה או שלילת זכאות. בתוצאה הסופית הועברו אתמול  לתשלום כ-17 מיליון שקל נוספים בעקבות המהלך. כמקובל בכל שינוי בסטטוס המענקים, נשלחה הודעה בעניין. יובהר כי  בכל מקרה הרשות לא תפעל בשלב זה לגביית המענק ששולם ביתר. כמו כן, ככל שתהיה  טענה שלפיה עדכון הזכאות אינו משקף את הדו"ח שהוגש, היא תטופל בהקדם".

על התיקון שנעשה הערב אומרים ברשות: "שלילת המענק ב-5,170 המקרים נבעה בין היתר מבדיקת נתוני הדיווח למע"מ, כך שבכל המקרים בהם דווחה הכנסה מעסק ל-2018 ולא נמצא לגביהם דיווח מקביל למע"מ, בוצעה שלילת זכאות. לאחר בחינה של קריטריונים נוספים, הוחלט להשיב את המצב לקדמותו, והודעה בעניין תישלח למגישי הבקשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker