צלילה שלא נראתה כמותה: מדד מלניק למצב המשק ירד ב-11.7% בחודשיים

משבר הקורונה החזיר את המדד לרמתו מ-2015 ■ פרופ' רפי מלניק מעריך שהתמ"ג העסקי לנפש יצטמק ב-7.4% ב-2020

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק בירושלים, לאחר היציאה מסגר הקורונה
שוק בירושלים, לאחר היציאה מסגר הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

מדד מלניק למצב המשק ירד באפריל-מאי ב-11.7% בעקבות פגיעתו של משבר הקורונה. הנפילה במדד היא המהירה ביותר מאז התחיל חישובו, לפני שני עשורים כמעט – והיא החזירה אותו לרמתו ברבעון האחרון של 2015.

הכלכלן פרופ' רפי מלניק, שיצר את המדד, אומר כי לפי חישוב המניח כי הפעילות הכלכלית עד סוף 2020 תתייצב ברמה של מאי, אפשר לחזות כי התמ"ג העסקי בישראל יירד השנה בכ-5.7%. כלומר, ירידה של כ-7.4% בחישוב לנפש – הירידה השנתית החדה ביותר מאז קום המדינה. "מדד מלניק מצביע בבהירות שכלכלת ישראל נמצאת במיתון עמוק", אומרים במרכז הבינתחומי הרצליה, שבו מכהן מלניק כמשנה לנשיא לעניינים אקדמיים.

מחזורי עסקים

חישוב המדד הושפע מכך שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לא ערכה ניכוי עונתיות בחלק מהאינדיקטורים הכלכליים שהיא מפרסמת. מלניק אומר כי נתוני המדד עשויים להשתנות כשיפורסמו נתונים עדכניים על ידי הלמ"ס.

מדד מלניק מתבסס על אינדיקטורים כגון הייצור התעשייתי, הפדיון של ענפי המסחר והשירותים, היבוא, מספר משרות השכירים במגזר העסקי ואחרים – ומנתח אותם במטרה להראות כמעט בזמן אמת את רמת הפעילות במשק ואת התפניות בו (כניסה למיתון או יציאה ממנו). בנק ישראל אמור לפרסם היום (א') את המדד המשולב למאי – המקביל למדד מלניק. בחודשים הקודמים, עקב זמינות חלקית של נתונים עדכניים, המדד המשולב ומדד מלניק הצביעו על פגיעה זניחה כמעט בפעילות המשק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker