אבי וקסמן
אבי וקסמן

המשרד להגנת הסביבה קורא תיגר על התוכניות להמשיך בהסבה של משק החשמל בישראל לייצור בגז טבעי, ומציע להאיץ משמעותית את המעבר לייצור חשמל המבוסס על אנרגיה מתחדשת, ובייחוד אנרגיית השמש.

דו"ח שמפרסם המשרד היום (ה') קורא לבסס את ההתמודדות העתידית עם שיאים בביקוש לחשמל על אגירה של אנרגיה סולארית בסוללות. לטענתו, אגירה כזאת יכולה וצריכה להחליף את התוכניות הקיימות להקמה של תחנות כוח "גמישות" במחזור פתוח (פיקריות) המוסקות בגז, שנכנסות לפעולה בזמני שיא בביקוש.

על פי הדו"ח, קפיצת הדרך שהושגה בשנים אחרונות בביצועים של סוללות לאגירת חשמל, והצניחה שחלה בעלויותיהן, מאפשרת לבסס עליהן את השינוי הנדרש. במשרד להגנה הסביבה טוענים כי החלטה להימנע מהקמת תחנות כוח פיקריות מתוכננות בהספק של כ-4,000 מגה-ואט, ולהקים במקומן יחידות ייצור סולאריות בהספק זהה בשילוב סוללות, תביא לחיסכון משקי כולל של כ-9 מיליארד שקל (בערכים מהוונים), ותקטין את עלויות ייצור החשמל באופן שיאפשר להוריד את תעריף החשמל בכ-2.5% ב-2030. החיסכון כולל הפחתה של זיהום האוויר הכרוך בייצור חשמל בגז - שהוא נמוך בהשוואה לייצור בפחם, אך קיים בכל זאת.

המנכ"ל החדש של המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, אמר כי "אין היגיון בהשקעת עשרות מיליארדי שקלים בהקמת תחנות כוח גזיות לא יעילות ומזהמות", שילוו את המשק למשך עשרות שנים. לדבריו, הוא בחן את הנושא בהנחייתה של השרה החדשה, גילה גמליאל, וסבור כי "מתחייבת עצירה של הקמת התחנות המזהמות, ויש לבחון מחדש את אסטרטגיית ייצור החשמל של ישראל". לדבריו, "השילוב של אנרגיה מתחדשת ואגירה עדיף, גם לאור תרומתו לשיפור אמינות אספקת החשמל".

יהלומי מתבסס על עבודה שבוצעה במשרדו בהובלת ד"ר גיל פרואקטור, מנהל תחום האנרגיה ושינויי האקלים במשרד. מהעבודה עולה כי מתקני אגירת אנרגיה עדיפים מבחינה תפעולית, סביבתית-בריאותית וכלכלית על החלופה שכבר מתוכננת באזורים שונים בישראל - תחנות כוח פיקריות מוסקות בגז ותחנות כוח במחזור משולב. במשרד להגנת הסביבה אומרים כי תוכנית המשרד תאפשר להקפיץ כבר בעשור הקרוב את שיעור החשמל המיוצר על בסיס אנרגיה מתחדשת לכ-40%. הגדלת ההתבססות על אנרגיה מתחדשת חשובה כדי לאפשר לישראל לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות להפחית את הפליטה של פחמן, כדי לבלום את שינוי האקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker