סוף לסאגת היטלי המלט: ישראל כ"ץ חוסם את המהלך

שר האוצר טוען כי לא הוכח קשר בין היבוא במחירי היצף לפגיע במעמדה של נשר ■ התנגדותו שמה קץ לדיון בנושא, שכן ההחלטה מותנית בהסכמה בינו לשר הכלכלה, עמיר פרץ ■ התאחדות התעשיינים: "ההחלטה תאותת לתעשיות בטורקיה כי ניתן בנקל להשמיד את התעשייה הישראלית"

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם
הדר חורש

שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיע רשמית לשר הכלכלה, עמיר פרץ, על התנגדותו להיטלי היבוא על המלט. ביום שני שעבר החליט פרץ להעלות את היטלי ההיצף על המלט בשיעור המגיע ל-17.25%. ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדתה של הוועדה הציבורית המייעצת למשרד הכלכלה, שהמליצה להימנע מהעלאת ההיטלים – בזמן שהממונה על ההיטלים במשרד, דני טל, דווקא כן המליץ להעלות את ההיטלים, בשיעור גבוה של כ-30%.

פרץ נימק את החלטתו ברצון להגן על התעשיה הישראלית ועובדיה. מפעל המלט היחיד בישראל שייך לחברת נשר, המעסיקה כ-350 עובדים, שהזהירה בעבר כי אם תימשך התחרות בענף - תעשיית המלט המקומית עלולה להיעלם. עיקר יבוא המלט הוא מטורקיה ומיוון.

שר הכלכלה עמיר פרץצילום: דניאל בר און

כ"ץ הודיע כי הוועדה המייעצת קבעה שהממונה על ההיטלים לא הוכיח קשר בין היבוא במחירי היצף לפגיע במעמדה של נשר - מונופול שמחזיק בנתח שוק של כ-50%. שר האוצר נימק את התנגדותו בחשש שההיטלים יפגעו בתחרות בענף וייקרו את הבנייה. כ"ץ ציין כי בחן את הצעתה של נשר שלא להעלות מחירים אם יאושר ההיטל, אך אמר: "הגם שישימות אכיפת התחייבות זאת מוטלת בספק, סבורני כי אין בה על מנת למנוע את העלאת המחירים הממוצעת בשוק או לתת מענה לפגיעה הצפויה בתחרות ולהשלכותיה במשק".

החלטתו של כ"ץ שמה קץ לדיונים על העלאת היטל ההיצף, שמסתכם כיום בשיעור מזערי של 0.25%, שכן החלטה על העלאת ההיטל מותנית בהסכמה בין שני השרים, ובאישור וועדת הכספים של הכנסת.

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "נראה כי גם משבר הקורונה לא הבהיר לממשלת ישראל את החשיבות של ייצור מקומי, במיוחד במוצר תשתית חיוני כמו מלט. ההתנגדות להגן על הכלכלה הישראלית מפני יבוא טורפני מטורקיה תחת הסיסמה השחוקה של יוקר המחיה - גם כשהיצרן הישראלי, בניגוד לטורקים, מתחייב לא להעלות מחירים - כנראה תפתח תלות של המשק הישראלי בשווקים מעבר לים. ההחלטה תאותת לתעשיות אחרות בטורקיה כי ניתן בנקל להשמיד את התעשייה הישראלית".

מפעל נשר ברמלהצילום: עופר וקנין

מיבואנית המלט סימנט לנמסר בתגובה: "אנו מברכים על החלטתו של שר האוצר לתמוך בתחרות ולמנוע את ייקור המלט. סימנט תמשיך לפתח את תעשיית המלט והבטון בישראל ולפעול להורדת יוקר המחיה".

עורך דין ניב זקלר, שייצג את יצרן המלט היווני, מסר: "אנו מברכים על החלטתו של שר האוצר להוריד את נושא ההיצף על המלט מסדר היום. זוהי החלטה מקצועית ונכונה שתחסוך מאות מיליוני שקלים לציבור".

מחברת נשר נמסר בתגובה: "מחירי המלט בישראל נמוכים משמעותית ממחירי המלט במרבית מדינות אירופה. נשר התחייבה לא לייקר מחירי מוצריה. למרות עובדות אלה, בחר השר כ"ץ להיטיב עם התעשייה הטורקית ועובדיה וויתר על התעשייה הישראלית, המפרנסת אלפי משפחות. לא נפקיר את בניית חומות המגן בגבולות הארץ למלט טורקי. לצערנו, השיח הפופוליסטי וחסר האחריות שפוגע אנושות בעצמאות הייצור של ישראל. נתמיד ונעשה כל שביכולתנו להמשיך ולפתח את התעשייה הישראלית בכלל ואת תעשיית המלט בפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker