צפו בעימות הסוער בכנסת

שר האוצר בוועדת הכספים: לא נוריד את רצפת השכר במענק התעסוקה

ח"כ ניר ברקת אמר כי המענק שמשרד האוצר מעוניין לשלם יחזיר רק 10% מהעובדים ■ שר האוצר השיב לו: "שטויות במיץ עגבניות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר ישראל כץ
שר האוצר ישראל כץ, היום בוועדת הכספיםצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר האוצר, ישראל כ"ץ, התייצב הבוקר (שני) בוועדת הכספים של הכנסת, ואמר כי אינו מוכן להוריד את רצפת השכר שמתחתיה מעסיק לא יהיה זכאי למענק לעידוד תעסוקה בגין עובדיו. בהצעת החוק שבה דנה הוועדה, רצפת השכר נקבעה על 3,300 שקל לחודש. חברים בוועדת הכספים דרשו להוריד אותה, כדי לעודד החזרה לעבודה גם של עובדים חלשים – כגון עובדים בשכר המינימום המועסקים בחצי משרה.

"הורדתי את הסכום מ-3,700 ל-3,300 שקל, אבל אין כוונה להוריד מעבר לזה, מפני שזה ייצור מניפולציות ויגרום להורדת שכר", אמר כ"ץ. "גם המעסיקים כבר נערכו בהתאם".

כ"ץ ציין כי הכוונה של בעלי מסעדות – שחזרו לפעילות ב-27 במאי, בהתאם לאישור שנתנה לכך הממשלה – לרשום את עובדיהם כאילו הועסקו רק מ-1 ביוני כדי לזכות במענק בסך 7,500 שקל (במקום 3,500 שקל שיוענקו בעד עובד שהוחזר ב-17 באפריל עד 31 במאי), מקובלת על משרד האוצר: "זו לא תרמית. זה לגיטימי לגמרי", אמר שר האוצר. "אם יתברר בהמשך שיש בעיות ושענף המסעדות נתקל בקשיים גדולים, נשקול לעשות תיקון. אני מעריך שזה לא כך".

ח"כ ניר ברקת (הליכוד) אמר בדיון: "מבדיקה שעשינו עם משרד האוצר עלה שרק 10% ממי שיחזור לעבודה - יחזור בזכות החוק הזה". על כך הגיב כ"ץ: "שטויות במיץ עגבניות. זה החוק שלפי הבנתי, ולאחר דיון עם כולם, הוא המהיר ביותר והניתן ביותר ליישום".

ועדת הכספים דנה בהצעת החוק בעניין המענק לעידוד תעסוקה לקראת ההצבעות עליה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר בדיון הבוקר: "אני לא בטוח שהחוק הזה פותר את הבעיות. יכול להיות שחלק גדול מהכסף ילך לחברות גדולות שפיטרו עובדים, ולא לעסקים קטנים שלא פיטרו. יכול להיות שחלק מ-6 מיליארד השקלים יישאר בקופת האוצר. נעקוב אחרי זה, ונרצה לראות אילו חברות מקבלות כסף וכמה נשאר בקופת המדינה - אבל הבסיס הוא שהממשלה נותנת כסף ומזרימה אותו לשוק. היא אינה עומדת בשילוב ידיים. הטענה של הממשלה היא שהכסף יגיע גם לחברות הקטנות".

ח"כ ניר ברקת
ח"כ ניר ברקת, בדיון הסוער בוועדת הכספיםצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אסף וסרצוג, אמר כי משרד האוצר מתנגד לבקשה שהעלו חברי כנסת לאפשר את תשלום המענק גם לחברות ממשלתיות המתקיימות מהכנסות עצמיות. "אנחנו רוצים להחזיר עובדים שלא היו חוזרים אחרת, ולתמרץ עסקים לקחת את הסיכון בתקופה הזאת", אמר וסרצוג. "חברות ממשלתיות מחזירות את כל עובדיהן, ועל כן הרציונל של החוק אינו מתקיים בתשלום המענק להן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker