משרד העבודה והרווחה: "אנו מודאגים מאוד – חרדים וערבים נותרו מחוץ למענק התעסוקה"

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר הזהיר מניסיונות לרמות את הממשלה ואמר כי "חברות מכובדות מאוד" הגישו בקשות מנופחות לקבלת מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופאית בסניף רמי לוי בבני ברק
קופאית בסניף רמי לוי בבני ברק. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

המענק לעידוד תעסוקה, שהממשלה מקדמת את חקיקתו בימים אלה בעקבות משבר הקורונה, עלול לפגוע בשילובן בתעסוקה של קבוצות אוכלוסייה שהממשלה התאמצה בעשור האחרון להגדיל את שיעור התעסוקה בקרבן – כך אמורה היום (ראשון) ראש מינהל תעסוקה של אוכלוסיות מיוחדות במשרד העבודה והרווחה, יוליה איתן. היא דיברה בדיון שערכה ועדת הכספים של הכנסת בהצעת החוק בעניין המענק, לקראת ההצבעה עליה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, הצפויה להיערך השבוע.

"אנחנו מודאגים מאוד משורה של אוכלוסיות שנותרו מחוץ למענק", אמרה איתן – ופירטה כי כוונתה לגברים חרדים, לערבים ולקבוצות אחרות שקיימים לגביהן יעדי תעסוקה לפי החלטות הממשלה. "זה פוגע במאמצי הממשלה בעשור האחרון לשלבן בתעסוקה. מכיוון שהתקציב למענק גבוה, 6 מיליארד שקל, אנחנו מבקשים שככל שיישארו יתרות, ואנחנו מעריכים שיישארו, הן יופנו לטיפול באוכלוסיות אלה".

היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, מחה על כך שאיתן מותחת ביקורת על מתווה המענק שאושר בממשלה, אומר: "הממשלה לא יכולה לדבר בוועדה בכמה קולות". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), עצר את מסינג ואמר לאיתן: "אף אחד לא יכול לאיים עלייך ולהגיד לך מה לומר".

הדיון במענק התעסוקה בוועדת הכספים התחיל בשבוע שעבר, התמשך היום שעות ארוכות, וצפוי להתחדש מחר. נמתחה בו ביקורת כמעט על כל סעיף וסעיף בהצעת החוק הממשלתית. נציגי משרד האוצר – היועץ המשפטי מסינג וסגן הממונה על התקציבים אסף וסרצוג – לא הציגו אומדנים ברורים על מספר המעסיקים שייהנו מהמענק, או מספר העובדים שבמשרד האוצר מעריכים שיוחזרו לעבודה בעקבותיו. עם זאת, וסרצוג אמר כי בהערכה גסה, אפשר לגזור מתחזיות כלכליות של גופים שונים כי תמריצים ממשלתיים – כגון המענק המוצע – יוכלו להפחית את שיעור האבטלה בסוף 2020 ב-1-2 נקודות אחוז – כלומר לגרוע 80-40 אלף איש ממעגל האבטלה.

וליה איתן, ראש מינהל תעסוקת אוכלוסיות בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה
יוליה איתן, ראש מינהל תעסוקת אוכלוסיות בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחהצילום: אייל טואג

"קשה מאוד להעריך באיזה שיעור אבטלה נהיה בסוף השנה", אמר וסרצוג. "אחד המשתנים המשפיעים על כך הוא קצב החזרה לפעילות של המשק. כעת אנחנו רואים שהקצב הזה טוב קצת יותר מהתחזיות שהיו. התחזיות של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, בנק ישראל, קרן המטבע הבינלאומית וארגון העבודה הבינלאומי לשיעור האבטלה בישראל בסוף השנה נעות בין 10%-12% ל-7.5%-8.5%. השוני בין התחזיות הפסימיות לאופטימיות נובע מהערכה שתתבצע תוכנית עידוד כלשהי. יש המון משתנים שמשפיעים על האבטלה, וקשה לבודד את השפעה התוכנית. אנחנו מעריכים שהודות למענק, סדר גודל של 1%-2% באבטלה, ואולי יותר, לא יהיה בסוף השנה; אבל אם יהיה גל שני, או יקרה משהו שישפיע על הצריכה במשק – ההשפעה תהיה דרמטית". וסרצוג הוסיף כי תועלת המענק צפויה להיות גדולה מעלותו, גם מפני שהוא יחסוך תשלומים של דמי אבטלה.

סגן המונה על התקציבים הדף את הקריאות להוריד את רצפת השכר המזכה מעסק במענק. הרצפה שנקבעה, 3,300 שקל לחודש, עלולה לפגוע בהחזרה לעבודה של עובדים ששכרם נמוך – כגון עובדים המועסקים בשכר המינימום בחצי משרה. וסרצוג הסביר כי המענק המרבי הוא 7,500 שקל בארבע פעימות חודשיות – כלומר 1,875 שקל בחודש - וככל ששכר העובד נמוך יותר, המענק שקול לחלק גדול יותר מהשכר.

"סבסוד השכר צריך להיות כזה שמטיל עלות משמעותית על המעסיק", אמר וסרצוג. "אם שכר העובד הוא 2,000 שקל, ייצא שאנחנו מממנים כמעט את כולו. כמו כן, אם למעסיק יש לי עובד המשתכר 4,500 שקל לחודש, הוא יוכל לפצל את עבודתו לשני עובדים שישתכרו 2,250 שקל כל אחד, ובכך לפגוע בעובדים – אבל לקבל מענקים על שניהם".

במשך הדיונים בישר מסינג לחברי הכנסת כי בניגוד לנוסח שאושר בקריאה ראשונה, המענק ישולם גם בגין החזרת עובדים שהם קרובי משפחה של המעסיק, ובלבד שהועסקו על ידו לפני המשבר, בפברואר 2020.

חברי הכנסת קראו להסיר מהצעת החוק הוראות שנועדו למנוע ניצול לרעה של המענק, אבל מטילות נטל ביורוקרטי על עובדים ומעסיקים. וסרצוג ביקש להיזהר בכך, וטען כי כבר מתעורר חשש לניסיון לניצול לרעה של מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות – מענק בסך של עד 400 אלף שקל לעסק, שרשות המסים התחילה לשלם בשבועות האחרונים. "כבר במענק ההוצאות הקבועות אנחנו רואים חברות מכובדות מאוד שמגישות בקשות ביתר", אמר וסרצוג לחברי הכנסת. "אנחנו צריכים את ההגנה שלכם כדי שלא יהיה ניצול לרעה. אם תורידו את השלייקעס האלה מהצעת החוק, יהיה קל יותר לרמות את המדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker