ההשפעות המוזרות של המשבר: השכר הממוצע במשק ירד במארס - ועשוי דווקא לעלות באפריל

השכר הממוצע במשק ירד ב-1.5% במארס ■ מספר משרות השכיר במשק צלל ב-1.8% לרמתו הנמוכה ביותר זה כשנה וחצי

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים שאיבדו את פרנסתם במשבר הקורונה
אבי וקסמן
אבי וקסמן

משבר הקורונה מתחיל לתת את אותותיו גם בנתוני השכר במשק: השכר הממוצע במשק במארס 2020 ירד ב-1.5% לעומת מארס 2019 (השכר הממוצע למשרת שכיר של עובדים ישראלים, ללא ניכוי עונתיות). שיעור הירידה זהה במונחים נומינליים וריאליים כאחד. השכר הממוצע במחירים שוטפים (נומינליים) במארס היה 10,948 שקל, בעוד בפברואר 2020 הוא היה 11,003 שקל.

מספר משרות השכיר במשק (של עובדים ישראלים) צלל במארס ל-3.664 מיליון - רמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2018. הנתון משקף ירידה של 1.8% לעומת מארס אשתקד (ללא ניכוי עונתיות), לפי נתונים שפירסמה היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

השכר הממוצע במארס נגרר כלפי מטה היות שסך השכר ירד בשיעור חד, בגלל צמצום היקף העבודה במשק מאמצע החודש, בעקבות משבר הקורונה. לעומת זאת, מספר העובדים (שהוא המכנה בחישוב השכר הממוצע) ירד בשיעור חד פחות - היות שהמעסיקים מדווחים על מספר העובדים שהעסיקו בכל חודש ללא התייחסות למספר הימים שבהם הועסק כל עובד. על פי הלמ"ס, הירידה בשכר הממוצע למשרת שכיר ניכרת בכלל המשק - ובפרט בענפים כמו שירותי האירוח והאוכל.

בלמ"ס אומרים כי לפי נתונים ראשוניים שהתקבלו על אפריל, מספר המשרות בחודש זה צפוי לרדת בכ-30%, והירידה תהיה חדה במיוחד - יותר מ-70% - בענפי שירותי האוכל, האמנות, והבידור והפנאי. השכר הממוצע באפריל עדיין לא פורסם, אבל בלמ"ס רומזים כי הוא עשוי לעלות. הסיבה לכך היא הירידה החדה במספר המשרות בענפים שבהם השכר נמוך מהממוצע במשק - שרבים מהם נפגעו במיוחד במשבר הקורונה. ירידה זו מושכת כלפי מעלה את נתון השכר הממוצע של כלל המשק.

ב"תחום ההיי-טק", כפי שמגדירים אותו בלמ"ס, השכר הממוצע למשרת שכיר (לרבות של עובדים במשרות שאינן טכנולוגיות) היה במארס 26,693 שקל - עלייה של 2.5% לעומת מארס אשתקד. תחום זה, להגדרת הלמ"ס, מקיף בין השאר חברות העוסקות בתכנות, בייצור מחשבים, בייצור תרופות (לרבות תרופות הומיאופתיות), במחקר מדעי, בשירותי תקשורת ובייצור כלי תחבורה. מספרן של משרות השכיר בתחום ההיי-טק במארס היה 327.1 אלף - עלייה של 2.1% לעומת מארס 2019. משרות השכיר בתחום היו במארס 8.9% מכלל משרות השכיר במשק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker