שבועות לאחר שהתחייב לכך, האוצר מבקש אישור לפתיחת קרן ההלוואות לעסקים בסיכון

למסלול לעסקים בסיכון גבוה יוקצו 4 מיליארד שקל ■ סך ההלוואות במסלול הרגיל לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה יורחב בעוד 4 מיליארד שקל, בכפוף לאישור ועדת הכספים של הכנסת

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק סגור בתל אביב
עסק סגור בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

משרד האוצר פנה לוועדת הכספים של הכנסת בבקשה שתאשר את ערבות המדינה הדרושה להקמת מסלול ייעודי לעסקים "בסיכון גבוה" בקרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים. המסלול נועד לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה ומתקשים לקבל הלוואות במסלול הקיים.

במסלול החדש יוכלו לתת הלוואות בסך 4 מיליארד שקל, והשיעור הכולל של ערבות המדינה בו יהיה 60%. פתיחת המסלול התעכבה עד להרחבת מסגרת ההוצאות המותרת לממשלה להתמודדות עם משבר הקורונה, שאושרה השבוע במליאת הכנסת בקריאה שלישית – אף שמשרד האוצר התחייב לפתוח אותו כבר לפני כמה שבועות.

בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים של הכנסת נמתחה ביקורת על משרד האוצר על העיכוב. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי בהיעדר אשראי, חלק מהעסקים בסיכון כבר נסגרו.

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

עוד ביקש משרד האוצר מהכנסת להרחיב את הקרן שהוא כבר מפעיל להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, מ-14 מיליארד שקל ל-18 מיליארד שקל – מפני שהקרן כבר מתקרבת למיצוי, וכ-17 אלף בקשות להלוואות עדיין לא נדונו.

לפי נתונים שפירסם היום (רביעי) המשרד, עד כה הוגשו כ-63 אלף בקשות להלוואות בערבות המדינה, שמהן נדונו כ-46 אלף בגופים המממנים (בנקים וחברות כרטיסי אשראי). גופים אלה אישרו הלוואות לכ-33 אלף עסקים קטנים ובינוניים, בסכום כולל של כ-12.6 מיליארד שקל. ההלוואה הממוצעת היא בסך כ-380 אלף שקל.

במשרד האוצר אומרים כי המסלול החדש ייתן מענה לעסקים שלא קיבלו אשראי ממגוון סיבות, ואינם מקבלים את הטענה כי עסקים מענפים מסוימים – ובראשם מסעדות, בתי קפה ובתי מלון – נפסלו באופן גורף עד כה. על פי הודעה שפירסם המשרד, "ניתוח ראשוני שבוצע על נתוני הקרן לעסקים קטנים ובינוניים מצביע כי הקרן נתנה מענה משמעותי לעסקים מכל ענפי המשק, במגוון רחב מאוד. בלטו עסקים המשתייכים לענף בתי המלון וההארחה, בתי קפה ומסעדות, הנעלה וביגוד. כמו כן ניתן היה לראות עסקים המשתייכים לענפי השמירה והאבטחה, תכשיטים, ציוד מחשוב ותוכנה, ועוד".

לדברי שר האוצר, ישראל כ"ץ, "הרחבת תוכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם השלכות הקורונה מאפשרת לנו לתת מענה רחב ליותר עסקים ובתי אב בישראל. המסלול להלוואות לעסקים בסיכון ימנע את קריסתם של בתי העסק ויסייע בצמצום האבטלה במשק".

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר: "המימושים הגבוהים בקרן ההלוואות בערבות המדינה מוכיחים לנו כי ללא ספק היה זה פתרון נכון ויעיל נוכח המשבר. מסלול ההלוואות בערבות המדינה לעסקים בסיכון גבוה שמצטרף כיום למסלולי ההלוואות הקיימים יאפשר סיוע תזרימי מהיר לכלל העסקים במשק, גם לאלה שלא הצליחו לקבל אותו במסגרת המסלולים עד כה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker