המשבר נותן את אותותיו: המדד המשולב למצב המשק ירד באפריל ב-0.3%

שיעור הירידה במדד במארס עודכן מ-0.06% ל-0.17% ■ פרופ' רפי מלניק: "במארס בא לסיום מחזור ממושך של גידול בתוצר – והמחזור החדש הוא ללא ספק מחזור של מיתון"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
אבי וקסמן

המדד המשולב למצב המשק, שמפרסם בנק ישראל, ירד ב-0.33% באפריל 2020. שיעור הירידה במדד במארס עודכן מ-0.06% ל-0.17%.

ירידות אלה באו לאחר עלייה רצופה במדד המשולב שנמשכה מאז פברואר 2012, בקצב ממוצע של כ-0.3% בחודש. הירידה החודשית הקודמת במדד נרשמה בינואר 2012, בשיעור 0.03%, ולפני כן – רק ברבעון הראשון של 2009.

"ירידת המדד חודשיים ברציפות משקפת את הירידה החדה בפעילות המשק, אך נוכח ייחודו של המשבר, אין להסיק מעוצמת הירידה במדד לגבי העוצמה המדויקת של הירידה בפעילות בחודשיים האחרונים", מסבירים בבנק ישראל.

ימי קורונה ברמת גןצילום: אייל טואג

ירידת המדד משקפת ירידה חדה במרבית רכיביו, ובהם יבוא מוצרי הצריכה (לפי נתוני אפריל) ופדיון ענפי השירותים והייצור התעשייתי (לפי נתוני מארס – הנתונים האחרונים הזמינים). יצוא הסחורות ירד בשיעור מתון יחסית בהשוואה לשאר רכיבי המדד, ויבוא התשומות לייצור עלו – ואלה מיתנו את הירידה במדד.

המדד המקביל למצב המשק שמפרסם פרופ' רפי מלניק מהמרכז הבינתחומי הרצליה, ירד באפריל ב-0.5%. המדד למארס עודכן לנתון המשקף ירידה של 0.2%. על פי מלניק, "במארס בא לסיום מחזור ממושך, המכונה 'גידול תוצר ממושך'. מחזור זה התחיל ביוני 2010, בעקבות המשבר הפיננסי הגדול. המחזור החדש, המתחיל במארס 2020, הוא ללא ספק מחזור של מיתון, שנגרם על ידי מגפת הקורונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker