"רק אנשים פרטיים נחלצים לטובת העסקים הקטנים. המדינה סוגרת את הדלת"

לצד תרומות בסך 100 מיליון שקל שגייסה קרן עוגן לטובת מתן הלוואות, בקשתה להצטרף לקרן הלוואות בערבות המדינה סורבה ■ המנכ"ל: "סיבת הסירוב היא טכנית למרות שיש לנו ניסיון רב במתן הלוואות, עם דיפולט של 0.7% בלבד"

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: מגד גוזני
ג'ניה וולינסקי

בקשתה של קבוצת עוגן - ארגון פיננסי הפועל ללא מטרות רווח, ומציע הלוואות לעסקים קטנים - להצטרף לקרן הלוואות בערבות המדינה, קיבלה אתמול תשובה שלילית ממשרד האוצר. במקביל, הודיעה היום הקבוצה כי השלימה גיוס תרומות בסך 100 מיליון שקל לטובת קרן ההלוואות.

שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן, אמר כי "הסכום גויס תוך 6 שבועות עם התגייסות יוצאת דופן של הקהילה הפילנתרופית ובמיוחד גוף ישראלי אחד שתרם 70 מיליון שקל וביקש להישאר בעילום שם". הוא הוסיף כי "בתקופת משבר הקורונה חילקנו כבר כמה עשרות מיליונים של הלוואות ובזכות המימון החדש, החל מהיום אנחנו נאפשר קבלת הלוואות גם ללא ערבים".

מקור הכספים בקרן ההלוואות מגיע ממקורות פילנתרופיים וממשקיעי אימפקט. בשנה האחרונה קיבלה הקרן רישיון של נותן אשראי מורחב מרשות שוק ההון ובכוונתה להפוך בהמשך לבנק חברתי, הפועל ללא כוונת רווח. בתחילת מאי שלחה הקבוצה למשרד האוצר מכתב בבקשה לצרפם לקרן. "העמדת ערבות מדינה להלוואות שייתנו גופים חוץ-בנקאיים, ובמיוחד העמדת ערבות כזאת לעוגן שהוא גוף אשראי חוץ-בנקאי ללא מטרת רווח, היתה מגדילה את רוחב הפס ומזרזת את הטיפול בעסקים קטנים ובמלכ"רים בתקופת משבר. העמדת הערבות כאמור אף תגדיל את המקורות הפילנתרופים שיועמדו לטובת האשראי החברתי", נכתב במכתב.

במכתב התשובה ממשרד האוצר שנשלח אתמול, נכתב כי הקבוצה לא עומדת בדרישות הסף שהוגדרו כתנאי להצטרפות לקרן ובעיקרם – הם אינם גוף שנתן אשראי עסקי בסך 200 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות. במכתב צוין כי תנאי הסף נקבעו לאחר התייעצות ממושכת בשיתוף עם רשות שוק ההון, וכי הסכום המינימלי של האשראי העסקי נקבע מתוך מחשבה שהניסיון מעיד על יכולתו של הגוף שמבקש להצטרף לקרן להתמודד עם מתן מענה רחב לביקושים, תוך הזרמת אשראי בגובה עשרות מיליוני שקלים, בטווח זמן קצר מאוד.

בלשה ציין בהקשר זה כי "סיבת הסירוב היא טכנית למרות שהסברתי שיש לנו עכשיו תקציב ובשלוש השנים האחרונות נתנו הלוואות בסך 220 מיליון שקל, אך לא כולן היו לטובת עסקים וחלקן היו גם למשקי בית. כשבוחנים רק את האשראי העסקי, נתנו הלוואות בסך 200 מיליון שקל בשש השנים האחרונות. ניסינו גם להסביר שיש לנו ניסיון עם העסקים הכי זעירים והכי מסוכנים - בדיוק אלו שהאוצר מנסה לעזור להם. יש לנו גם תמריץ לעזור למי שהבנקים לא רוצים לעזור, כי אנחנו פועלים ללא מטרות רווח".

לדברי בלשה, שנים ארוכות מדברים על תחרות בבנקים, ובזמן אמת זה לא קורה. האבסורד הגדול בעיניו הוא ש"בעוד אנשים פרטיים מהעולם הפילנתרופי נחלצים לטובת העסקים הקטנים, המדינה סוגרת את הדלת ואפילו לא מאפשרת ערבות של 15%". בעוגן מדגישים גם שעל אף שההלוואות שהם נותנים במשך השנים הן לאוכלוסיות שנחשבות בסיכון גבוה יחסית, שיעור החוב האבוד (דיפולט) לאורך 30 שנה עומד על 0.7% בלבד.

מהיום מתכננת הקבוצה להעניק הלוואות לעסקים קטנים ומלכ"רים בריבית קבועה של 3%, כשסכום ההלוואה מוגבל ל–100 אלף שקל או סכום ההכנסות הממוצע בחודשיים האחרונים, לפי הנמוך מביניהם. ההלוואות למשקי בית, שהכנסתם הכוללת נטו לפני המשבר היתה בין 3,000 שקל ל–15 אלף שקל, מוצעות בעוגן ללא ריבית ובסכום של עד 30 אלף שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker