עדות למשבר במשק: צריכת החשמל צללה בחדות בזמן הקורונה – לפחות עד השרב

צריכת החשמל בשעות הבוקר באפריל היתה נמוכה ב-13% מהממוצע בשנתיים הקודמות, לפי נתונים שאסף בנק ישראל ■ ירידה בצריכה חלה גם בזמן המשבר של 2009-2008 - אבל היא היתה מתונה יותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמודי חשמל
צילום: אליהו הרשקוביץ

צריכת החשמל בישראל שברה אתמול (ג') שיא עקב השרב הכבד, אבל לפי נתוני בנק ישראל, בחודשים האחרונים ולפחות עד הגל הנוכחי היא הייתה נמוכה מהממוצע הארוך טווח – בגלל משבר הקורונה.

בבנק ישראל עוקבים אחרי נתוני צריכת החשמל, שכן ניתן לקבל בעזרתם אינדיקציה למצב המשק במהירות רבה – בתוך שלושה ימים לכל היותר – וזאת בניגוד למרבית המדדים האחרים לפעילות, שנדרש זמן ארוך בהרבה לפרסומם.

"במארס 2020 התחילה ירידה בצריכת החשמל, שהתעצמה בהמשך והגיעה לשפל בצריכה בשעות הבוקר של אפריל", כתבו כלכלני הבנק בניתוח הצריכה שפורסם היום. צריכת החשמל בשעות הבוקר באפריל היתה נמוכה ב-13% מהממוצע בשנתיים הקודמות, בניכוי ההשפעה של ההבדלים במזג האוויר. על פי בנק ישראל, הירידה בצריכת החשמל ממוקדת בימי עבודה (ולא בשבתות וחגים), ובשעות היום והערב (אך לא בלילה). בשבועיים שהסתיימו ב-16 במאי חלה התאוששות מסוימת בצריכת החשמל, אבל היא נותרה נמוכה בכ-10% מהממוצע בשנתיים הקודמות.

צריכת החשמל בימי קורונה

הבנק הוסיף כי גם כשמתבוננים במשבר הכלכלי של 2009-2008, ניתן להבחין בירידה מסוימת בצריכת החשמל בימי עבודה (גם כאן, בניכוי ההשפעות של מזג האוויר). הירידה בצריכת החשמל במהלך המשבר הקודם היתה משמעותית פחות מהירידה בזמן משבר הקורונה, ולהערכת החוקרים בבנק, "היא נבעה בעיקר מירידה בצריכה בתעשייה".

לפי הבנק, "ניתן לשער שמסיבה זו, ב-2009-2008 ירדה צריכת החשמל גם בלילה, שכן חלק מהתעשייה עובדת במשמרות. לעומת זאת, במשבר הנוכחי הירידה בצריכת החשמל ביום משמעותית הרבה יותר מהירידה בצריכה בלילה, דבר המעיד על כך שהיא נובעת מעל הכל מצמצום הפעילות העסקית הסדירה (משרדים, קניונים וכו'). אנו משערים כי הירידה שבכל זאת התרחשה בלילה גם במשבר הנוכחי נובעת מצמצום פעילות בתעשייה, בנתב"ג, פעילויות תרבות (מסיבות, תיאטרון, קולנוע, מועדונים) ואולי גם בתאורת כבישים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker