אמון הצרכנים בישראל צלל באפריל לרמתו הנמוכה ביותר מאז תחילת המדידה

משקי הבית העידו על הרעה בציפיותיהם למצב הכלכלי שלהם ושל המדינה בשנה הקרובה, ובכוונותיהם לערוך רכישות גדולות

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודה בימי קורונהצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן

מדד אמון הצרכנים בישראל ירד באפריל 2020 לרמתו הנמוכה ביותר מאז התחילו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) למדוד אותו, במארס 2011. מדד אמון הצרכנים ירד באפריל לרמה של 31%-, לעומת 22%- במארס ו-6%- בפברואר. המדד נמוך כעת בכחמש נקודות מהשפל הקודם, שנמדד ב-2013.

מדד אמון הצרכנים משקלל ארבעה מאזנים המשקפים את תשובות הנסקרים על שאלות בדבר המצב הכלכלי במשק הבית שלהם ובמדינה - וכל הארבעה ירדו באפריל, על רקע משבר הקורונה. המאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי במדינה בשנה הקרובה ירד מ-16%- בפברואר ל-54%- באפריל. המאזן המתייחס לכוונות לערוך רכישות גדולות בשנה הקרובה בהשוואה לשנה האחרונה ירד מ-9%- בפברואר ל-37%- באפריל. המאזן המתייחס לשינוי שחל במצב הכלכלי של משק הבית בשנה האחרונה ירד מ-4%- בפברואר ל-15%- באפריל והמאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית בשנה הקרובה ירד מ-5% (ערך חיובי) בפברואר ל-19%- באפריל.

הלמ"ס פירסמה את נתוני אפריל היום (א'), פחות משבוע לאחר שפירסמה את נתוני מארס. המדד תחום בטווח שבין 100- לבין 100+. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, 100+, הוא מעיד על אופטימיות רבה יותר. כשהמדד קרוב לאפס, הוא מעיד על היעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים.

המדד מבוסס על סקר שבו נשאלים בני 21 ומעלה אם הם מעריכים שכל אחד מרכיבי המדד ישתפר מאוד, ישתפר, יישאר ללא שינוי, יוחמר או יוחמר מאוד בשנה הקרובה. התשובות הקיצונית ("ישתפר מאוד" או "יוחמר מאוד") מקבלות משקל כפול בחישוב המדד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker