9% מהעסקים: הפחתנו שכר באופן יזום בעקבות המשבר

העסקים שהפחיתו את שכר עובדיהם מרוכזים בענף ההיי-טק ובקבוצת העסקים שבהם 100 עובדים ויותר ■ בענף המסחר הקמעוני דיווחו העסקים בשבוע שעבר כי 33% מהעובדים עדיין בחל"ת

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה עם מסכה בהפגנת הדגלים השחורים, תל אביב (למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: תומר אפלבאום
אבי וקסמן

9% מהעסקים שסקרה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בסקר מיוחד שערכה בעקבות משבר הקורונה, הפחיתו את שכר עובדיהם באופן יזום בעקבות המשבר.

לפי הסקר, עסקים אלו מרוכזים בעיקר בענף ההיי-טק ובקבוצת העסקים הגדולים (100 עובדים ויותר) – שבהם מרוכזות כ-17% ממשרות השכיר בעסקים שנסקרו. הסקר כלל עסקים עם חמש משרות שכיר ומעלה, בענפי ההיי-טק, התעשייה המסורתית והמעורבת, הבינוי, המסחר הקמעוני, השירותים הפיננסיים ושירותי הביטוח.

כ-60% מהעסקים הפחיתו את שכר העובדים בשיעור של על 25%. בענפי המסחר הקמעוני, הבינוי והתעשייה, היו עסקים שדיווחו על הפחתות חדות יותר.

התשובות על הפחתת השכר התקבלו בגל הרביעי של סקר העסקים המיוחד שעורכת הלמ"ס, שנערך ב-5-7 במאי. בגל זה פנתה הלמ"ס ל-1,312 עסקים, ושיעור ההשבה היה כ-70%.

15% מהעסקים העריכו כי לא תהיה פגיעה בפדיון שלהם במאי. עוד 29% צפו פגיעה של עד 25%. לעומת זאת, 25% צפו פגיעה של 50%-26%, ועוד כ-28% - פגיעה חדה אף יותר בפדיון.

שיעור העסקים שהעריכו כי יוכלו לשרוד במצב הקיים גדל בהדרגה בין הגלים השונים של הסקר. בזה שנערך בסוף מארס, דיווחו 47% מהעסקים כי לא ישרדו יותר מחודש תחת התנאים וההגבלות ששררו באותה עת, וכ-80% דיווחו שלא ישרדו יותר משלושה חודשים. בגל האחרון של הסקר, שיעורים אלה ירדו ל-22% ול-55%, בהתאמה.

בענף המסחר הקמעוני דיווחו העסקים בשבוע שעבר כי 33% מהעובדים עדיין בחל"ת – אולם ייתכן כי שיעור זה פחת מאז, עם פתיחת הקניונים ב-7 במאי. בכל העסקים שנסקרו, שיעור העובדים בחל"ת ירד מ-27% בגל הקודם של הסקר (22-21 באפריל) ל-18% בשבוע שעבר. שיעורם של מי שעבדו מבתיהם ירד מ-19% ל-17%, ואילו שיעור העובדים הנוכחים במקום העבודה עלה מ-42% ל-53%. בענף ההיי-טק, רק כ-7% מהעובדים היו עדיין בחל"ת בשבוע שעבר – ואילו כ-57% עבדו מהבית.

יותר מ-70% מהעסקים דיווחו כי הם מתקשים במידה כלשהי ביישום ההנחיות למניעת הדבקה בנגיף הקורונה. עם זאת, במרביתם אמרו כי הקושי קל בלבד. דווקא בקרב חברות גדולות, יותר מ-50% דיווחו כי קשה או קשה מאוד ליישם את ההנחיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker