המלחמות בנמל אשדוד מתלקחות שוב - והלקוחות המיואשים משלמים את המחיר

עשרות כרוזים שפוזרו בנמל אשדוד מעידים כי יחסי העבודה שוב עולים על שרטון, ואת המחיר משלמים הלקוחות שממתינים זמן ארוך לפריקה ■ גורם בנמל: "התפוקות נפגעות"; הנהלת הנמל: "זמן המתנה מקסימלי לאוניה - תשעה ימים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

לקוחות נמל אשדוד מדווחים כי הם ממתינים פרקי זמן ארוכים מהמקובל לפריקת כל אוניה - לעתים כמעט שבועיים תמימים שבהם האוניה משתהה בכניסה לנמל, כשהסחורה עליה, וכן הצוות. הנזק נאמד בכ-5,000 דולר לאוניה ביום, או במאות אלפי שקלים בסך הכל.

הלקוחות המיואשים לעתים מפנים את האוניות לנמל חיפה, שם הן נפרקות ללא שיהוי. עם זאת, אחרי הפריקה יש להעמיס את הסחורה שהגיעה צפונה על משאיות, ולהשיבה דרומה, בעלות נוספת ולא מתוכננת.

נמל אשדוד מתקיימת שביתה איטלקית מתמשכת שפוגעת בשירות שאנחנו מקבלים", אמר יבואן מתוסכל. "יום אחד מודיעים על תקלת מנוף, פעם אחרת מחכים לחשמלאי, יום אחר מחכים לאתת מחליף כי כל הפורקים יוצאים להפסקה, יום אחר מוחים על הזזה של מנהל עבודה וכן הלאה. לכאורה הנמל לא שובת, מעשית העבודה מתעכבת ואנחנו משלמים מחיר כבד".

חשוב להדגיש כי בעיות התיפעול בנמל אשדוד אינן נובעות ממשבר הקורונה. הנמל הוא מפעל חיוני ולכן לא שבת מעבודה, ורק מעטים מעובדיו המנהליים יצאו לחל"ת. 

עובדי נמל אשדוד בהפגנהצילום: אמיל סלמן

בעוד הנהלת הנמל מכחישה כי העבודה הואטה ואף מופסקת לפרקים, הגורמים בנמל מדווחים כי הרוחות הסוערות משפיעות על קצב העבודה.

בימים אלה כועסים העובדים על ההנהלה ועל הארגון המייצג אותם, ההסתדרות הכללית. הסיבה לכעס נובעת מקנס בן 500 שקלים שהושת על חבר ועד: אבי אבן חיים הורה לעובד נמל שלא להתייצב לשימוע שאליו נקרא על ידי ההנהלה בזמן שאשדוד הייתה תחת התקפת טילים. ההנהלה קראה לאבן חיים לבירור, קנסה אותו וגם נתנה אזהרה על תנאי לשנתיים - אם אירוע כזה יישנה הוא ייקנס ב-3,000 שקל. העובדים זועמים על עצם הבירור והקנס וכן על ההסתדרות, שלטענתם לא התייצבה מאחורי חבר הוועד.

היום (ד') פוזרו בנמל עשרות כרוזים נגד ההסתדרות, שעליהם נכתב בין היתר: "עם ההסתדרות הכללית אין לנו בית ואין לנו עתיד", "במקום לדאוג לזכויות, ההסתדרות קונה את העובדים בגלידות והמבורגרים", "ההסתדרות בעד מעסיקים לכן הוצאנו לחל"ת" ועוד.

זה ביטוי נוסף למאבק רב שנים בין קבוצת עובדי הנמל שמבקשת את המשך ייצוג ההסתדרות הכללית, לבין קבוצה אחרת שמבקשת להחליף אותה במתחרה, ההסתדרות הלאומית. הקבוצה האחרונה הונהגה בזמנו על ידי אלון חסן.

אלון חסןצילום: אליהו הרשקוביץ

אף שנאספו חתימות של יותר משליש מעובדי הנמל המבקשים להצטרף ללאומית, בית הדין הארצי לעבודה לא אישר זאת, בטענה כי לא מחליפים גוף מייצג בזמן רפורמה. כזכור, בניגוד לנמל חיפה שכבר חתם על הסכם קיבוצי חדש עם העובדים והרפורמה - כולל ההחלטה למכור את הנמל לגורם פרטי - יצאה לדרך, בנמל אשדוד מתווה הרפורמה עוד לא נחתם, על אף בנייתו המואצת של הנמל החדש שיופעל עוד פחות משנה.

"התגלע קרע גדול בין ההסתדרות ועובדי הנמל שרק הולך ומעצים", אומר גורם בנמל. "העובדים דורשים להחליף ראשי ועדים שאינם מייצגים אותם, אבל ההסתדרות לא ממהרת לעשות זאת. בנוסף, עובדים מתריעים זמן רב על מחדלי בטיחות, אבל הנהלה בוחרת להתעלם. כשחבר ועד מגן על עובד, הוא מוצא את עצמו בבירור. נכון לעכשיו התפוקות בנמל נפגעות, והמצב אף יחריף ככל שפתיחת הנמלים החדשים מתקרבת. התחושה היא שמישהו השאיר את הגז פתוח בדירה והלך".

מהנהלת נמל אשדוד נמסר: "נמל אשדוד עובד במלוא הפעילות בתקופה בה יש ביקוש רב. כל רציפי הנמל מלאים בפעילות של אוניות נכנסות בהתאם לתור התפעולי. חברת נמל אשדוד פועלת נמרצות להורדת שיעור האוניות בעגינה וזמן ההמתנה מתקצר. זמן ההמתנה המקסימלי נכון לכיום עומד על תשעה ימים".

מההסתדרות נמסר: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker