המשבר בשוק העבודה: 1.7 מיליון ישראלים נעדרו מהעבודה במארס

הנתון כולל עובדים בחל"ת ובחופשה וכן מסיבות אחרות ■ שיעור האבטלה הרשמי אינו כולל את העובדים האלה - ונשאר נמוך

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים יצטרכו לפעול תחת שגרה אחרת
עסקים יצטרכו לפעול תחת שגרה אחרתצילום: תומר אפלבאום

משבר הקורונה מתחיל לתת את אותותיו בנתוני שוק העבודה: לפי נתוני מארס 2020, שפירסמה היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), 43% מהמועסקים במשק נעדרו מעבודתם במארס. בפברואר, לפני עיקר הפגיעה של המשבר, נעדרו מעבודתם רק 10.1% מהמועסקים מסיבה כלשהי - חופשה, מחלה וכיוצא בזה.

מבין הנעדרים מעבודתם, 893 אלף נעדרו מעבודתם במשך כל השבוע שקדם למועד פקידתם על ידי סוקרי הלמ"ס. כ-817 אלף מועסקים נוספים נעדרו מעבודתם במשך פחות מהשבוע כולו. בסך הכל, מספר הנעדרים מעבודתם מגיע לכ-1.7 מיליון.

לפי הלמ"ס, השיעורים הגבוהים ביותר של מועסקים הנעדרים מהעבודה, מתוך כלל המועסקים, היה בענפים אמנות, בידור ופנאי (66.1%), חינוך (64.0%), שירותי אירוח ואוכל (60.5%), שירותים אחרים (53.8%) ואספקת חשמל (52.0%).

רחוב ריק בתל אביב
רחוב ריק בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

סקר כוח האדם של הלמ"ס, שעליו מבוססים הנתונים, נערך במשך כל מארס. לפיכך, חלק מהמשיבים על הסקר נדגמו בימים הראשון של מארס - עוד לפני שהתחילו ההוצאה ההמונית של עובדים לחל"ת וגל הפיטורים. בסקר נשאלים הנדגמים על "השבוע הקובע" - זה שתם בשבת שחלה לפני הפקידה.

נתוני הלמ"ס עדיין אינם מעידים על עלייה ניכרת באבטלה. במארס, שיעור הבלתי-מועסקים מבין המשתתפים בכוח העבודה עלה בשיעור זניח, ל-3.4%, לעומת 3.3% בפברואר. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד מעט, מ-62.8% ל-62.7%. בחודשים הבאים צפויות תנודות חריפות בנתונים אלה, בעקבות ההשפעות של משבר הקורונה

מספר המועסקים שעבדו באופן מלא (35 שעות ויותר) ירד במארס ב-26.8% לעומת פברואר (ירידה של כ-790 אלף איש), ואילו מספר המועסקים שעבדו באופן חלקי (פחות מ-35 שעות) עלה ב-4.4% (תוספת של כ-39 אלף מועסקים).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker