הממשלה החליטה היום (א') במשאל טלפוני על הכנות לחזרה מדורגת של המגזר הציבורי לעבודה סדירה החל ביום ראשון הבא. החזרה לעבודה אמורה להיעשות ברוח דרישות התו הסגול, ככל האפשר, אבל בינתיים לא תהיה תקפה לגופים מסוימים שבהם הדבר אינו אפשרי, כמו יחידות העוסקות בקבלת קהל, או עובדים ברכבות נוסעים.

משרד האוצר צפוי לנהל משא ומתן עם ההסתדרות על ההסדרים שיוחלו על עובדים אלה. כמו כן, יידרשו הבנות נפרדות בדבר שכרם וחופשותיהם של עובדי ההוראה במערכת החינוך ושל אנשי הסגל במוסדות להשכלה גבוהה ובמכללות למורים.

לפי ההחלטה שקיבלה הממשלה, המנכ"לים במשרדי הממשלה יוסמכו להתיר לחלק מהעובדים לעבוד מבתיהם, לפי שיקול דעתם ובהתאם להנחיות שיקבעו נציבות שירות המדינה ואגף השכר במשרד האוצר. החלטה זו התקבלה לאחר דיונים שבהם היו מעורבים הנציבות, אגף השכר, משרד ראש הממשלה ושרי הממשלה.

בהצעת ההחלטה שהוגשה לשרים בשבוע שעבר, הוצע לאמץ מתכונת שונה, שתגביל מאוד את העבודה מהבית. הנוסח הקודם קבע כי עבודה מהבית תתאפשר רק לעובדים שכבר עבדו מהבית בשבועות האחרונים, או לעובדים בתפקיד זהה, וכי מספרם של העובדים מהבית לא יעלה על 20% ממספר העובדים הכולל במשרד.

בניין משרד האוצר
בניין משרד האוצרצילום: אמיל סלמן

הנוסח שהוצע עורר התנגדות במשרדי הממשלה. בשבוע שעבר פנו מנכ"לים של ארבעה משרדים ממשרדי הממשלה במכתב לנציב, פרופ' דניאל הרשקוביץ, ולממונה על השכר, קובי בר נתן, בדרישה שיתירו עבודה מהבית במתכונת נרחבת מזאת שתוכננה.

"אנו קוראים לכם לאפשר עבודה מהבית בצורה נרחבת ולסמוך על המנהלים בשירות הציבורי, שימנעו ניצול לרעה של תקנות החירום מחד וידאגו לרציפות תפקודית של המשרדים מאידך. אל תטילו על השירות הציבורי גזירה שאינה קיימת על המגזר הפרטי", כתבו ארבעת המנכ"לים - גיא סמט מהמשרד להגנת הסביבה, אודי אדירי ממשרד האנרגיה, קרן טרנר ממשרד התחבורה ושמואל אבואב ממשרד החינוך.

בדיונים שנערכו בימים האחרונים, בהשתתפות השר להגנת הסביבה זאב אלקין, התבקש משרד האוצר להגמיש את ההגבלות שתיכנן. בתחילה הוסכם על הגדלת שיעור העובדים מהבית ל-25%, עם אפשרות להגדלה נוספת באישור של ועדת חריגים, אבל לאחר משא ומתן נוסף נסוג משרד האוצר גם מעמדה זו, והסכים להעניק למנכ"לים במשרדי הממשלה את הגמישות לקבוע את שיעור העובדים מהבית.

גורמים שייצגו את משרדי הממשלה בדיונים טענו כי לא סביר שהממשלה מעודדת את המגזר הפרטי להעסיק עובדים מבתיהם ככל האפשר, אך אינה מחילה זאת על המגזר הציבורי. הגורמים הוסיפו כי היעדר עבודה מהבית עלול להביא לעלייה בהדבקה בקורונה - שהנזק הכלכלי שלה יהיה גדול מזה של הירידה בפריון, שבמשרד האוצר חוששים כי תיגרם עקב הרחבת העבודה מהבית.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין
השר להגנת הסביבה, זאב אלקין צילום: מגד גוזני

לדברי מקור בשירות הציבורי, החשש של המתנגדים להרחבת העבודה מהבית נבע מכך שהדבר נעשה ללא תוכנית מסודרת לבחינת התפוקות. המתנגדים טענו כי חלק מהעובדים עלולים לנצל את העבודה מהבית כדי לעבוד פחות, מבלי שאפשר יהיה להחזיר את הגלגל לאחור.

לדברי המקור, אחת הראיות להיעדר התכנון היא שבדיון שהתקיים בנוגע לזהות העובדים החיוניים שיורשו לעבוד מהבית בתקופת ההשבתה בשבועות האחרונים, ביקשו במשרדי הממשלה להגדיר "חיוניים שיכולים לעבוד מהבית" גם עובדים כמו פקחי שטח, שאין באפשרותם לעבוד מהבית. מנגד, יש הטוענים כי משרד האוצר חושש תקופה ארוכה לקדם עבודה מהבית, אף שהיא יכולה לסייע בהקלה בגודש בכבישים ולהפוך את העבודה בשירות הציבורי לאטרקטיבית יותר. כעת מנכ"לי המשרדים כפו עליו לעשות זאת.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בשל הארכת תוקף ההגבלות על כלל המשק ובמטרה להגדיל את היקף השירות הניתן לציבור תוך שמירה על בריאות העובדים, אנו בוחנים בימים אלה את הכשרת מרחבי העבודה בהתאם להנחיות הבריאותיות כך שתתאפשר הגעה של יותר עובדים למקומות העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker