חברת הדירוג פיץ': התמ"ג של ישראל יתכווץ השנה ב-5.6%

החברה החליטה להשאיר את הדירוג של ממשלת ישראל ללא שינוי ■ לדברי כלכלני פיץ', מצבה הפיננסי של ממשלת ישראל חלש בהשוואה למדינות המדורגות A, וצפוי להיחלש אף יותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון
אבי וקסמן
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי פיץ' החליטה היום (חמישי) להותיר ללא שינוי (לאשרר) את דירוג האשראי של ישראל, ברמה של A פלוס. בפיץ' מעריכים כי בעקבות משבר הקורונה, התמ"ג של ישראל יקטן ב-2020 ב-5.6%, וכי שיעור האבטלה בסוף השנה יהיה כ-10%. לשנה הבאה, 2021, צופים בפיץ' עלייה של 5% בתמ"ג של ישראל, בהנחה שהמשבר הבריאותי יתפוגג בהדרגה.

בעדכון שפירסמה אתמול (רביעי) לתחזית הכלכלית העולמית שלה, העריכה פיץ' כי התמ"ג הגלובלי יירד ב-3.9% ב-2020 - ירידה כפולה מזו שצפתה החברה בתחילה אפריל. "זהו מיתון בעומק חסר תקדים בתקופה שלאחר מלחמות העולם", אמר הכלכלן הראשי של פיץ', בריאן קולטון. בפיץ' צופים נסיגה של 8% בתמ"ג של איטליה, 7% בגוש יורו, 5.6% בארה"ב ו-6.3% בבריטניה.

כלכלני פיץ' מציינים כי מצבה הפיננסי של ישראל חלש בהשוואה למדינות המדורגות A, וצפוי להיחלש אף יותר. בחברה צופים גירעון של יותר מ-10% מהתמ"ג ב-2020 ועלייה ביחס החוב לתמ"ג - מ-60% בסוף 2019 לכ-77% בסוף 2020. "אנו צופים שהגירעון ב-2021 יישאר גבוה, מעל 4.5%, בגלל התאוששות חלקית בלבד של הכנסות הממשלה", אומרים בפיץ'.

בחברת הדירוג מוסיפים כי חרף ההישגים של ישראל בהפחתת החוב הציבורי, "המשמעת הפיסקלית התרופפה השנים האחרונות, והוטל ספק ביכולתן ונכונותן של הרשויות לטפל כיאות במגמת העלייה בחוב הממשלתי לאחר שהמשבר הבריאותי ישכך. בארבע השנים האחרונות הגירעון המבני גדל בשל הגדלת הוצאות שלא היו לה מקורות מימון".

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "אשרור דירוג האשראי של ישראל מעיד על האמון הרב של המערכת הכלכלית העולמית כי מדינת ישראל תצלח את המשבר העולמי בעקבות נגיף הקורונה". החשב הכללי, רוני חזקיהו, הוסיף כי אשרור הדירוג בתקופת המשבר "מדגיש את החשיבות בשמירה על משמעת פיסקלית בעודנו מתמודדים עם השלכות הקורונה בישראל".

דירוג אשראי – הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב – הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker