אבי וקסמן
אבי וקסמן

הבנקים אישרו עד כה 6,458 הלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו במשבר הקורונה, בסך כ-2.5 מיליארד שקל - כך הודיע הבוקר (רביעי) משרד האוצר. על פי הודעת המשרד, עד כה נבדקו 8,801 בקשות. 

מנתונים אלה עולה כי שיעור ההלוואות שאושרו גדל מכ-65% מהבקשות שנבדקו עד תחילת השבוע, לכ-73% מהבקשות שנבדקו עד כה. מניין הבקשות המאושרות כולל בקשות שבהן אושרה הלוואה בסכום נמוך מזה שהעסק ביקש בתחילה.

עשרות אלפי בקשות להלוואות עדיין לא נבדקו. ביום ראשון השבוע אמר החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, בדיון של ועדת הכספים של הכנסת כי לבנקים הוגשו עד אז כמעט 41 אלף בקשות להלוואות (ועוד כ-2,000 בקשות שלא היו מלאות). הבנקים אמורים לטפל בבקשות בתוך שבעה ימי עבודה. בשלושת הימים שחלפו מאז טופלו כ-5,900 בקשות, ואושרו כ-4,600. קצב זה לא יספיק לטיפול מהיר בעוד יותר מ-30 אלף הבקשות שנותרו.

בדיון שנערך הבוקר בוועדת הרווחה הזמנית של הכנסת, אמר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אסף וסרצוג, כי עד כה הוגשו כ-44 אלף בקשות להלוואות. בתגובה על טענות של חברי כנסת על בעיות בהליך האישור של ההלוואות, אמר וסרצוג כי בחלק מהמקרים "הבנקים פועלים בניגוד להסכם. לפני יומיים בנק מזרחי החליט שהוא דוחה את כל הבקשות למסעדות כי הוא שמע מכתבה בעיתון שעומדים להקים קרן ספציפית למסעדות, מה שלא נכון - אבל הוא הוציא הנחיה גורפת באותו רגע לעצור. האם זה בהתאם להסכם? לא".

מבנק מזרחי טפחות נמסר בתגובה: "הקמתה של קרן ייעודית לעסקים בעלי פרופיל סיכון גבוה אינה 'כתבה בעיתון', אלא יוזמה הנדונה בימים אלה בין שר האוצר, מנכ"ל משרד האוצר והחשב הכללי, לבין מנכ"לי הבנקים. מטרתה לאפשר גם לעסקים ברמת סיכון גבוהה יחסית, כמו מסעדות, אולמות אירועים, חברות תיירות וכיו"ב, לקבל הלוואות בערבות המדינה מקרן ייעודית, המותאמת למאפייניהם הייחודיים. אנחנו מקווים שהקרן הייעודית תקום כבר בימים הקרובים. בה בעת, הטיפול בבקשות מהסוג הזה שכבר הגיעו לבנק, ממשיך להיעשות במסגרת קרן הקורונה הנוכחית, וככל שניתן אישור, הכסף מוזרם מיד לבעלי העסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker