מועדי תשלום המסים של אפריל מתקרבים - והנפילה בהכנסות המדינה צפויה להחמיר

ברשות המסים אמרו כי עסקים המתקשים לעמוד בתשלומי המסים בימים הקרובים יכולים לפנות בבקשה להקלות ■ לשכת רואי חשבון עתרה לבג"ץ בדרישה שיורה על דחיית מסים גורפת לעסקים קטנים, אבל בית המשפט נמנע מעיכוב התשלומים

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Bloomberg
אבי וקסמן

המועדים של תשלומי המסים לעסקים בגין מארס יחולו בימים הקרובים, ובממשלה מתכוננים להחמרה של הנפילה בהכנסות, שהתחילה לתת את אותותיה במארס. גביית המסים צללה במארס בכ-21.5% במונחים נומינליים לעומת מארס 2019, ובמשרד האוצר העריכו לפני כמה שבועות כי השבתה של המשק עד תחילת מאי תגרע מהכנסות הממשלה 70-40 מיליארד שקל. 

חלק מתשלומי המסים שאמורים להיכנס לקופת המדינה באפריל משולמים בגין הפעילות הכלכלית במארס - שנפגעה במשבר הקורונה. לדוגמה, הניכויים של מס הכנסה משכר העובדים ייפגעו מפיטורי עובדים, הוצאתם לחל"ת וצמצום היקף המשרה בקרב חלק מהעובדים הנותרים. עיקר הפגיעה בתעסוקה במארס היה במחצית השנייה של החודש. 

הכנסות הממשלה ממסים ב-2019 הסתכמו בכ-348 מיליארד שקל, שמהם כ-317 מיליארד שקל ממסים ואגרות. משבר הקורונה צפוי לפגוע לא רק בהכנסות ממסים, אלא גם בשאר ההכנסות של הממשלה - למשל בגלל הפסקתן של הפקדות המוסד לביטוח לאומי בקופת משרד האוצר. הפקדות אלה הסתכמו ב-2019 ב-22.8 מיליארד שקל.

דרישה מבג"ץ: דחייה של 30 יום

לשכת רואי חשבון בישראל, בראשות הנשיאה איריס שטרק, עתרה אתמול (שני) לבג"ץ בדרישה שיורה על דחייה של 30 יום בתשלומי מסים של עסקים שאמורים להיעשות בימים הקרובים - ב-23 באפריל (תשלום של ניכויים ומקדמות מס הכנסה) וב-27 באפריל (תשלומי מע"מ חד-חודשיים למארס). העתירה מבקשת להחיל את הדחייה על עסקים שהכנסותיהם השנתיות עד 50 מיליון שקל, למעט בענפי המזון והפארם. 

השופט יצחק עמית החליט אתמול שלא לקבל את בקשת הלשכה להוציא צו ביניים, שהיה יכול לעכב את תשלומי המסים. עמית הורה למדינה להגיש תגובה מקדמית על העתירה עד 4 במאי.

בעתירה נטען כי אי-דחיית המועדים לוקה באי-סבירות קיצונית. ההגשה של דו"חות המס ותשלומי המסים אינם מתאפשרים לעסקים קטנים בינוניים, טוענים בלשכת רואי חשבון - בגלל אי-יכולת מעשית לערוך את הדו"חות, וכמובן גם בגלל הפגיעה הקשה בתזרים המזומנים שלהם שנגרמה ממשבר הקורונה. סגנית נשיאת הלשכה, ליאת נויבירט, אמרה כי המשבר מחייב דחיית תשלומים "כדי לאפשר לעסקים לשרוד ולחזור לפעילות, תוך מימוש הבטחות המדינה לסיוע הכרחי".

לפני כחודש החליטה רשות המסים לדחות ממארס ל-27 באפריל תשלומי מע"מ לעסקים קטנים (עוסקים המדווחים למע"מ על בסיס דו-חודשי). הרשות שילמה לפני פסח מענקים לעשרות אלפי עצמאים בגין מארס, תוך עמידה בלוח זמנים צפוף. ברשות ציינו בפני לשכת רואי חשבון כי כל נישום שמעוניין בכך יכול לפנות בבקשה להקלה פרטנית בתשלומים ובדיווחים, וגם לבקש בדיעבד ביטול קנסות על איחור בתשלומים. מנהל הרשות, ערן יעקב, רמז באחרונה בכנסת כי הרשות תתחשב בעסקים המתקשים בתשלומי המסים השוטפים, והוסיף כי מי שביכולתו לשלם מסים, כגון עסק שפעל כרגיל חרף המשבר - נדרש לעשות זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker