ברשות שדות התעופה לא עובדים – אבל נלחמים אחד בשני

משבר הקורונה, שהוביל לסגירת שדות התעופה והוצאת 75% מעובדי הרשות לחופשה כפויה, דחף אותה לגבש הסכם קיבוצי חדש עבור 4,500 עובדיה ■ אלא שהם מאוגדים בשלושה ועדים שונים, והניסיונות לגבש הסכם שיהיה מקובל על כולם עלו על שרטון

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג בימי קורונה
נתב"ג בימי קורונהצילום: תומר אפלבאום

דרישת המדינה לדלל את קופתה של רשות שדות התעופה, שנאלצה להעביר 3 מיליארד שקל לקופת האוצר, הרגיזה את הרשות האוטונומית, שפעלה באופן עצמאי ולא העבירה כספים למדינה עד 2017. החלטת המדינה ומשבר הקורונה שהוביל לסגירת שדות התעופה והוצאת 75% מעובדי הרשות לחופשה כפויה, מחייבים אותה להיערך לעתיד. בין היתר, פעלה ההנהלה יחד עם שלושת הוועדים לניסוחו של הסכם קיבוצי חדש עבור 4,500 העובדים, שכולל גם הסכם הבראה.

אלא שבימים האחרונים עלו השיחות על שרטון. ממכתב ששלח אבי ניסנבוים, יו"ר ועד הט"מ (הנדסאים טכנאים ומהנדסים) שמייצג 500 עובדים, למנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות, עולה כי ההנהלה מבצעת לכאורה מחטף, ומנסה להחתים את הועדים על הסכם שהם מעולם לא הסכימו לו.

מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנות
מנכ"ל רשות שדות התעופה, יעקב גנותצילום: תומר אפלבאום

לטענת ניסנבוים, גנות החליט לסגת מהסכם קיבוצי חדש שהיה מקובל על כל הצדדים, רק כמה שעות לפני חג הפסח. "אומרים שיודע צדיק נפש בהמתו", כתב ניסנבוים. "למרבה הצער, יש כמה דברים כל כך רקובים מהיסודות שגם בשעה הקשה הזו ההנהלה לא מצליחה להתעלות מעליהם. לא גיליתם מנהיגות, יריתם לכל הכיוונים, זרקתם דרישות באוויר. רציתם שרק העובדים ישלמו את המחיר".

מתחילת מארס דנים הצדדים בצמצום וההתייעלות ברשות. לדברי ניסנבוים, הדיונים קשים בין היתר בשל  "התנהלות חסרת אחריות של הנהלות לדורותיהן, שלא הותירו רזרבות לימים קשים". ניסנבוים טוען שהיה זה ועד הט"מ, ולא הנהלה, שגיבש תוכנית התייעלות ל-2020-2021, שאליה הצטרפו כל הצדדים. "רגע לפני החתימה, הפרה ההנהלה את ההסכם והגישה טיוטה שמעלה פתח להחרגות של מקורבים", הוא הוסיף. 

עידן בהרמת כוסית של רשות שדות התעופה
פנחס עידן, יו"ר הוועד הכללי ברשות שדות התעופהצילום: אייל טואג

ניסנבוים טוען כי מספר העובדים שהם קרובי משפחתו של יו"ר הוועד הכללי, פנחס עידן, קיבלו רק באחרונה קביעות, וכי שני קרובי משפחה שלו עובדים בתפקידים  שבהם משכורתם לא תואמת את משרתם. עוד מפרט ניסנבוים שורה ארוכה של מחלקות מנופחות, שכוללות הרבה יותר עובדים ביחס לנדרש בתקן, שלא ישלמו את מחיר ההתייעלות. גם 13 עובדי הוועד במשרה מלאה לא ייפגעו.

מהנהלת רשות שדות התעופה נמסר: "הקורונה שיתקה את התעופה ופגעה פגיעה כלכלית אנושה ברשות. הנהלת הרשות פעלה כבר בראשית המשבר וביצעה פעולות בשקיפות מלאה ובתיאום עם שלושת הוועדים, וכן הפעילה צעדים חסרי תקדים לצמצום כוח האדם. ההנהלה פועלת מתוך שקיפות ובהגינות מול נציגויות העובדים ותמשיך לעשות כך מתוך אחריות לארגון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום