"איסור התנועה בין יישובים - פגיעה אנושה ואסורה בחופש העיסוק"

נשיאות המגזר העסקי מתריעה בפניה לראש הממשלה כי ההחמרה של הגבלות התנועה תביא לסגירה של כל הפעילות העסקית - מפני שעובדים לא יוכלו להגיע לעבודה, אפילו במפעלים חיוניים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הולכת רגל בתל אביב
הולכת רגל בתל אביבצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

החמרת הגבלות התנועה שעליה הודיע אמש (ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פוגעת בחופש העיסוק ובזכויות האדם באופן המנוגד לחוקי יסוד - כך טוענת נשיאות המגזר העסקי, המאגדת חלק מארגוני המעסיקים במשק. הנשיאות פנתה לנתניהו בדרישה לחזור בו מההגבלות, שבכוונתו להטיל באמצעות תקנות לשעת חירום הכפופות לאישור הממשלה.

ההחמרה של ההגבלות פירושה "סגירה למעשה של כל הפעילות העסקית והמפעלית בישראל, משום שעובדים לא יוכלו להגיע לעבודה, גם  במפעלים חיוניים ולאחר צמצום כוח האדם המתייצב לעבודה לכדי 15%, בהתאם להחלטות הקודמות של הממשלה", נכתב בפנייה ששיגרה נשיאות המגזר העסקי בראשות דובי אמיתי,  לנתניהו וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בארגון טוענים, באמצעות עו"ד אלירן סטריכמן ממשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות', כי הדבר מנוגד לחוק יסוד: חופש העיסוק - שבו נקבע במפורש כי אין לפגוע בחופש העיסוק גם באמצעות תקנות לשעת חירום, וגם לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

"לא ידוע לנו על המלצה מנומקת של מומחי הבריאות להטיל סגר על כל הישובים בארץ, אשר נבחנת כנגד שיקולים אחרים, כדוגמת הפגיעה הכלכלית במשק", נכתב בפנייה לנתניהו. "הטלת הסגר הגורף אינה עניינית, אלא נובעת מלחצים פוליטיים או שיקולים חברתיים. לפיכך, הגבלת התנועה בכל היישובים בארץ, גם באלה שבהם אין התפרצות חמורה של נגיף הקורונה, ושגופי הבריאות לא המליצו על הטלת סגר בהם - אינה לתכלית ראויה, ועל כן פסולה".

דובי אמיתיצילום: התאחדות האיכרים והחקלאים

בנשיאות המגזר העסקי אומרים כי אם הפנייה לא תיענה, ישקלו לפנות לבג"ץ נגד הממשלה. השבוע חבר הארגון לגופים נוספים בהגשת עתירה לבג"ץ התובעת משר האוצר לשלם פיצוי לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה על פי המנגנון שבחוק מס רכוש וקרן הפיצויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker