טלי חרותי-סובר

בסוף מארס נחתה הודעה חד-צדדית ומפתיעה על שולחנם של ראשי מועצות אזוריות שמפעילות שבעה מרכזי מחקר ופיתוח (מו"פ) חקלאיים, הממוקמים מצפון הארץ עד לערבה. מי שחתום על ההודעה היה גלעד אוסטרובסקי, מנהל אגף היעור בקרן הקיימת לישראל, שהודיע לקונית כי קק"ל החליטה "להקפיא חוזה שעניינו עריכת מחקר חקלאי ופיתוח מוצרים חקלאיים".

מדובר בהקפאת סכום של 20 מיליון שקל בשנה, שמועבר למו"פים כבר יותר מעשור, ומהווה מחצית מהיקף פעילותם. את המחצית השנייה מעביר משרד החקלאות. נוסף על הודעת ההקפאה, נדרשים המו"פים לחתום על הסכמתם לוותר על סכומים עתידיים "ללא טענות ותביעות", בתמורה לקבלת 30% מן הסכום בלבד. "ללא אישורכם, קק"ל לא תוכל לבצע את התשלום הראשון בשבוע הבא", נכתב בהודעה.

"קק"ל, אחד הגופים האיתנים במדינה, מכופפת את ידינו", אומרים במועצות האזוריות, שם לא רוצים להשתמש במושגים קשים יותר כמו סחיטה, במטרה לשמור על יחסים עתידיים. "כולנו בסיטואציה בעייתית, אבל אחרי כל כך הרבה שנות פעילות ראוי היה שקק"ל תדבר איתנו במקום לשלוח לנו הודעה חד-צדדית. יתרה מכך, תמיכה בחקלאות היא פעילות ליבה של קק"ל. בין היתר בשביל זה היא מקבלת תרומות מיהודים בחו"ל. לא ייתכן שדווקא היא תפגע בה".

במכתב ששלחו ב-30 במארס יותר מ-20 ראשי מועצות אזוריות ליו"ר קק"ל, דני עטר, הם מפצירים בו לחזור מן ההחלטה. "משמעות ההחלטה היא הפסקת הפעילות בכלל המו"פים האזוריים, פיטורי חוקרים מהיום למחר, ופגיעה חסרת תקדים בחקלאות בפריפריה. אנו קוראים לכם, אל תהיו חתומים על תעודת הפטירה של המו"פים האזוריים. זו העת לחזק את החקלאות הישראלית, את החקלאים ואת המו"פים, שמאפשרים שגשוג וצמיחה". ראשי המועצות האזוריות החתומים על המכתב, לא זכו לכל התייחסות מצד עטר או אנשיו, נכון למועד פרסום הכתבה.

יו"ר קק"ל, דני עטרצילום: מוטי מילרוד

קק"ל אינה הגוף היחיד התומך במו"פים, אלא שבמועצות האזוריות לא סומכים על משרד החקלאות שיסייע. "המשרד חלש היום, עם שר בממשלת מעבר - צחי הנגבי - שאינו בקי בתחום, ולא מצא לנכון להתערב. לצערנו, אין לנו ציפיות מהמשרד הזה כיום", אומר גורם שבקיא בדברים.

השקיעה 200 מיליון שקל - וחווה "ירידה משמעותית בהכנסות"

קק"ל שלחה לא מעט מעובדיה לחופשה כפויה על חשבון ימי החופשה. עם זאת, היא לא נגעה במשכורות הבכירים. החברה סירבה להעביר, לבקשת TheMarker, דו"חות כספיים מ-2017-2019, שמפרטים את הכנסותיה והרזרבות שעדיין ברשותה. עם זאת, בקק"ל טוענים כי הם במשבר קשה בשל דרישת המדינה להעביר למעלה מ-2 מיליארד שקל לפרויקטים לאומיים. על פי דו"ח כספי מ-2017, הסתכמו היתרות ושווי המזומנים של קק"ל ביותר ממיליארד שקל. 

טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם השקעות שכלל לא קשורות לליבת הפעילות, שאליהן דחף עטר בסוף 2019, בהן השקעות במיזם לעידוד ההיי-טק בפריפריה, יחד עם חברת רד בינת; ומיזם להקמת מתחמי עבודה להיי-טק בפריפריה, בהשקעה של 200 מיליון שקל. 

מקק"ל נמסר בתגובה: ״לאור תחזית של ירידה משמעותית בהכנסות קק"ל לשנה זו בשל משבר הקורונה, הוחלט על הקפאת כלל הפעילויות ושיתופי הפעולה של קק״ל עד לסוף אפריל. ההקפאה חלה על כלל הגופים שלהם התקשרות עם קק״ל ומתוך רצון לבחון בצורה יסודית ורצינית את כלל הנתונים, תוך שמירה על מדיניות כלכלית אחראית של הארגון. ההודעה שקיבלו המו״פים החקלאיים אינה שונה במהותה מההודעות שקיבלו גם כל הגופים האחרים. כפי שנמסר למו"פים במכתב נוסף שנשלח אליהם, בשל הבנת הקשיים שלהם לאור המשבר, ישנו אף רצון להקדים את מועד התשלום, תוך שמירה על זכויותיה המשפטיות של קק״ל.

"בנוגע לשכר העובדים והוצאת העובדים לחופשה, מאז החל משבר הקורונה פועלת קק״ל באופן זהה למשרדי הממשלה ונצמדת להנחיות נציבות שירות המדינה בכל הנוגע להתנהלות העבודה בימי המשבר. בהתאם לכך, הוצאו כלל עובדי קק"ל, למעט עובדים חיוניים, לחופשה על חשבון ימי החופשה המגיעים להם״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker