הממשלה אישרה: התקציב ההמשכי ייפרץ – בגלל המשבר

הצעת החוק בעניין צפויה להיחקק השבוע בכנסת ■ ההזרמה לביטוח הלאומי תסתכם בינתיים ב-16 מיליארד שקל ■ התיקון לחוק נדרש, מפני שכיום החוק מגביל את הוצאות הממשלה ל-1/12 מתקציב 2019 מדי חודש, בהצמדה למדד המחירים לצרכן

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודה בירושלים, היום
אבי וקסמן
אבי וקסמן

תקציב המדינה יוגדל ב-90 מיליארד שקל כדי להתמודד עם משבר הקורונה ועם השלכותיו הכלכליות – כך החליטה הממשלה. משרד האוצר הודיע כי הממשלה אישרה בדיון טלפוני הלילה (שני) הצעה לתיקון חוק יסוד: משק המדינה, בהוראת שעה, שנועדה ליישם את הגדלת התקציב.

ההצעה כפופה לאישור של הכנסת, ואמורה להיחקק השבוע בשלוש קריאות. תיקון חוק היסוד נדרש מפני שכיום, החוק מגביל את הוצאות הממשלה ל-1/12 מתקציב 2019 מדי חודש, בהצמדה למדד המחירים לצרכן. תקרה זו נמוכה מלהספיק למימון התוכנית הכלכלית שעליה הכריזה הממשלה להתמודדות עם המשבר.

על פי משרד האוצר, הכספים הנוספים שיוזרמו למוסד לביטוח לאומי כבר בחודשים הקרובים בעקבות התיקון של החוק יסתכמו ב-16 מיליארד שקל, ולא 17.7 מיליארד שקל כפי שגרסה טיוטה מוקדמת יותר של הצעת החוק. סכום זה ייגרע מהחוב של משרד האוצר לביטוח הלאומי, המסתכם ב-260 מיליארד שקל. ההזרמה נועדה לממן תשלומים מוגדלים בגין דמי אבטלה שנגרמו וצפויים להיגרם בגלל משבר הקורונה, וכן את המענק המיוחד לבני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם בגלל המשבר.

על פי משרד האוצר, "תיקון חוק יסוד בהוראת שעה הוא מהלך חריג, אולם לנוכח הצורך המיידי להוציא מתקציב המדינה סכומים ניכרים שיש בהם כדי לפרוץ את תקרת התקציב ההמשכי, הוחלט כי הממשלה תהיה רשאית להוציא בכל חודש, עד לאישור תקציב 2020, סכום נוסף לשם מימון ההתמודדות עם המשבר ולמטרה זו בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker