עצמאי, לא תקבל פיצוי אם אשתך מרוויחה טוב

בעוד השכירים מקבלים דמי אבטלה בגין חל"ת, ללא קשר להכנסת בן או בת זוגם וביחס למשכורתם, הזכאות של עצמאים נמדדת גם לפי הכנסות התא המשפחתי ■ ירון גינדי, ראש לשכת יועצי המס: "השכירים קיבלו פיצוי 'מלחמה' בדמות דמי האבטלה. את העצמאים הפקירו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הכרמל מושבת בעקבות משבר הקורונה
שוק הכרמל מושבת בעקבות משבר הקורונה. למצולם אין קשר לנאמרצילום: מוטי מילרוד

אורן עובד שנים כצלם בהפקות. כל ההפקות שבהן הוא משתתף בוטלו בשל משבר הקורונה. כשבא לבדוק אם הוא זכאי למענק, הופתע לגלות כי מאחר שאשתו בכירה בחברת היי־טק והכנסת הבית עולה על 340 אלף שקל ברוטו בשנה, הוא אינו זכאי למענק. כך קרה גם לנטלי, קוסמטיקאית, שבעלה משתכר לא רע. אף שהיא צריכה להמשיך ולשלם דמי שכירות על המכון שנמצא בבעלותה — מענק מהמדינה היא לא תראה.

בעוד שהשכירים מקבלים דמי אבטלה בגין חל"ת, ללא קשר להכנסת בן או בת זוגם וביחס למשכורתם, הזכאות של עצמאים נמדדת לא רק לפי גובה הכנסות העסק (מעל 24 אלף שקל ופחות מ–240 אלף בשנה), אלא גם לפי הכנסות התא המשפחתי. עצמאי שחי בתא משפחתי שהכנסתו מעל 340 אלף בשנה, אינו זכאי למענק. "השכירים קיבלו פיצוי 'מלחמה' בדמות דמי האבטלה. את העצמאים הפקירו", אומר ירון גינדי, ראש לשכת יועצי המס.

הבוקר (חמישי) הגישה לשכת יועצי המס עתירה לבג"ץ נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הממשלה, שר האוצר והמוסד לביטוח לאומי, ובה נטען לאפליה בסיוע הכלכלי והסוציאלי של המדינה בעקבות המשבר בין העצמאים לשכירים. הם מבקשים להשוות את התנאים בין שתי הקבוצות. 

גינדי ערך השוואה בין הפיצוי שמגיע לעצמאים ולשכירים, שממנה עלו פערים ניכרים: שכיר יקבל דמי אבטלה גם בגין חל"ת — אם עבר את גיל 20. עצמאי, לעומת זאת, יקבל דמי אבטלה רק מגיל 23, אם כי אתמול (רביעי) דיבר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הורדת הגיל; הפיצוי המקסימלי לשכירים הוא 10,500 שקל לחודש במשך שבעה חודשים (תלוי גיל ומצב משפחתי) — כלומר, כ–74 אלף שקל. הפיצוי המקסימלי לעצמאי הוא 14 אלף שקל; תקופת האכשרה הנדרשת לשכיר קוצרה לששה חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים. עצמאי חייב להיות פעיל לפני 1 באפריל 2019; לשכיר אין הגבלת הכנסה לקבלת זכאות לדמי אבטלה. עצמאי זכאי למענק רק אם סך הכנסתו החייבת והפטורה היא מעל 24 אלף שקל ופחות מ–240 אלף שקל.

בעוד שהשכירים נהנים משיעור פיצוי לינארי (שעולה בהתאם לגובה ההכנסה עד לגובה התקרה), כשמדובר בעצמאים, ככל שההכנסה עולה — הפיצוי יורד. החל מהכנסה של 16 אלף שקל ברוטו ועד להכנסה של 20 אלף שקל ברוטו — סכום הפיצוי יירד בהתאמה מ–6,000 שקל ל–3,000 שקל.

גם בניכוי המסים ודמי הביטוח הלאומי מהפיצוי קיים הבדל בין שכירים לעצמאים. השכירים משלמים רק 24 שקל דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בשיעור של 5% מדמי האבטלה (מי שהכנסתו נמוכה מ–6,331 שקל, ישלם רק 3.1%) — בעוד שהעצמאים משלמים ביטוח לאומי ומס בריאות בשיעור של 17.83%. עצמאי שהכנסתו נמוכה מ–6,331 שקל ישלם דמי ביטוח לאומי בשיעור של 6%.

בנוסף, המענק המיוחד יהיה חייב גם במס הכנסה ובדמי ביטוח לאומי, כמו כל הכנסה אחרת. לעומת זאת, נראה שברשות המסים מתכוונים לפטור את המענק ממע"מ. לדברי עו"ד טלי ירון-אלדר, לשעבר נציבת מס הכנסה, "אם לא תהיה הוראת חקיקה ברורה — המענק יהיה חייב במע"מ".

שוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

"המדינה העניקה הטבות סוציאליות לשכירים שלא הייתה להם תקופת אכשרה מספקת לצורך קבלת דמי אבטלה, לשכירים בני הגיל השלישי (מעל גיל 67) ושכירים נוספים שהחוק לא מאפשר להעניקם. ולמי לא נשאר? לעובדים העצמאים ולשכירים בעלי השליטה בחברות מעטים", נכתב בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין יוסי אור-הכהן וליאור דץ.

בעתירה נכתב כי בחישוב פרופורציונלי, העלות שאמורה המדינה להקצות לעובדים העצמאיים על מנת שיקבלו רשת ביטחון סוציאלית זהה לעובדים השכירים, צריכה להיות 10 מיליארד שקל, ולא 2.6-2.9 מיליארד שקל. "ההטבות הסוציאליות שניתנו לטובת העובדים העצמאיים לא יצילו את המצב החמור של העובדים, שמצויים ללא כל מקור פרנסה", נכתב בעתירה.

צילום: רשות המסים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker