ה"פתרון" של משרד הפנים למבקשי המקלט: עד 2,700 שקל בחודש – על חשבון הפיקדון שנלקח מהם

לפי תזכיר שפירסם משרד הפנים, מבקשי מקלט "יזכו" בהפשרה חלקית של הפיקדון לאחר שרבים מהם איבדו את עבודתם בעקבות המשבר הנוכחי ■ משיכת הכספים תותנה בהליך ביורוקרטי שעשוי להערים קשיים רבים ולעכב את קבלת הכסף

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בת"א
מבקשי מקלט בת"אצילום: תומר אפלבאום

מבקשי המקלט יוכלו למשוך עד 2,700 שקל בחודש מהפיקדון שחויבו להפקיד כדי להבטיח את יציאתם מישראל – כך קובע תזכיר חוק (טיוטה להצעת חוק ממשלתית) שמשרד הפנים פירסם אמש (רביעי) להערות הציבור. ההפשרה החלקית של הפיקדון נועדה לאפשר למבקשי המקלט מקורות קיום מינימליים, לאחר שרבים מהם איבדו את עבודתם בעקבות משבר הקורונה.

לפי תזכיר החוק, מבקשי המקלט יוכלו למשוך עד 80% מהסכום שנצבר בפיקדון כ"חלק העובד" - שהם 20% משכרו של מבקש המקלט, בניגוד ל-16% נוספים הנחשבים "חלק המעסיק". הכסף יוכל להימשך בתשלומים חודשיים של עד 2,700 שקל. מי שצבר רק מעט יותר מ-2,700 שקל בחלק העובד בפיקדון, כך ש-80% מחלק זה אינם עולים על 2,700 שקל, יוכל למשוך בכל זאת 2,700 שקל. מי שצבר פחות מ-2,700 שקל יוכל למשוך את מלוא חלק העובד שנצבר – בהנחה שמעסיקו אכן הפקיד את הכספים כחוק.

משיכת הכספים תותנה בהליך ביורוקרטי שעשוי להערים קשיים על מבקשי המקלט. בין השאר, נקבע בתזכיר החוק כי הכספים יועברו רק בהעברה לחשבון בנק בישראל המתנהל על שמו של הזכאי. זמן הטיפול בבקשה להפשרת כספים על ידי רשות ההגירה והאוכלוסין, לפי תזכיר החוק, יוכל להיות ארוך מאוד - 30 ימי עבודה מהגשת הבקשה.

בנוסף לכך, מבקשי המקלט יצטרכו להגיש לרשות באינטרנט מסמך המעיד על פיטוריהם או הוצאתם לחל"ת, ואם אין להם כזה – לציין היכן עבדו ומתי פוטרו. לבסוף, יהיה עליהם להציג אסמכתה לכך שהסדירו לעצמם ביטוח רפואי שיהיה בתוקף לשלושה חודשים לפחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום