ארגוני המגזר העסקי מבקשים מהנגיד להתערב כדי לעצור העלאות ריבית בבנקים

שלושה מארגוני המגזר העסקי פנו לנגיד בנק ישראל, אמיר ירון: "הופתענו לגלות כי חלק מהבנקים מנצלים לכאורה את המשבר להעלאות גורפות של ריביות האשראי"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
אבי וקסמן
אבי וקסמן

שלושה מארגוני המגזר העסקי מבקשים מבנק ישראל להתערב כדי למנוע העלאות ריבית מופרזות על ידי הבנקים.

במכתב ששיגרו אתמול (רביעי) לנגיד, פרופ' אמיר ירון, כתבו ראשי הארגונים: "הופתענו לגלות כי חלק מהבנקים מנצלים לכאורה את המשבר להעלאות גורפות של ריביות האשראי. יתר על כן, רוב המגזר העסקי סובל מהקשחת תנאים ואף עיכוב במקרים מסוימים של העברת כספים המיועדים לתשלום משכורות. לדוגמה, מחיר ערבויות הביצוע קפץ במקרים מסוימים עד פי ארבעה מהריביות טרם המשבר". על המכתב חתומים נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, ומזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן.

שלושת הארגונים פועלים בשיתוף פעולה בימים האחרונים. הם מכנים את התאגדותם "נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל", לאחר שהתאחדות התעשיינים פרשה מ"נשיאות המגזר העסקי" בראשות דובי אמיתי.

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל הבהיר השבוע לבנקים כי הוא מצפה מהם להימנע מהעלאת ריבית מעבר לזאת התואמת את העלייה שחלה באחרונה ברמת הסיכון במשק, ואת העלייה בעלות של גיוס המקורות הכספיים. במכתב ששיגרו ראשי הארגונים, הם קראו לנגיד להבטיח את אספקת הנזילות למגזר העסקי גם באמצעות הקפדה על כך שהאשראי לחברות יינתן בריבית סבירה. השלושה מבקשים מהנגיד למנות צוות מעקב מקצועי בפירוח על הבנקים, ש"יבדוק ויתקן חריגות כאלה של מערכת הבנקאות ממדיניות בנק ישראל בתקופת אירוע הקורונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker