אבי וקסמן
אבי וקסמן

משבר הקורונה, הפוגע במגזר העסקי בישראל, אינו מסייע בינתיים לאיחוד השורות במגזר העסקי, אלא רק מלבה את העימותים בין הארגונים השונים המייצגים אותו מול הממשלה. היחסים המתוחים ממילא בין הארגונים הוחמרו עקב הסרבנות שבה מתקבלות חלק ניכר מדרישותיהם בממשלה, המגבשת תוכנית סיוע למשק שאמורה להיות מוצגת השבוע.

התאחדות התעשיינים, בראשות הנשיא ד"ר רון תומר, הודיעה היום (ראשון) על פרישה מנשיאות המגזר העסקי, שמצדה הודיעה על בחירתו של נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, ליו"ר הקבוע שלה. אמיתי כיהן בראש נשיאות המגזר העסקי (לשעבר נשיאות הארגונים העסקיים, או לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים) כממלא מקום מאז ינואר - לאחר פרישתו של שרגא ברוש, שהיה גם נשיא התאחדות התעשיינים. כעת הצליח אמיתי לזכות במינוי של קבע לתפקיד, אף שבעבר הוא הופקד באופן מסורתי בידי נשיא התאחדות התעשיינים. פרישתה של התאחדות התעשיינים מנשיאות המגזר העסקי מעידה על אי-שביעות רצונה מהתנהלותו של אמיתי בשבועות האחרונים. 

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר
נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומרצילום: ללא קרדיט

בהתאחדות התעשיינים אמרו היום כי החליטו על "ייצוג משותף של המגזר העסקי מול הממשלה והכנסת", עם איגוד לשכות המסחר, בראשות אוריאל לין, והתאחדות חקלאי ישראל, בראשות אבשלום (אבו) וילן. הארגונים הסכימו לפעול יחד בניסיון לקדם מענקים ממשלתיים לחברות שיוכיחו כי הכנסותיהן ירדו בעקבות משבר הקורונה, להקפיא את כל התשלומים הממשלתיים והמוניציפליים, לעצור אכיפה של רגולציה למעט במקרים מסכני חיים, ולפעול להנהגתן של הפחתות מס וקיצוצים ברגולציה. נשיא התאחדות התעשיינים, תומר, אמר: "אנחנו בפיגור משמעותי בהזרמת כסף ממשלתי למשק. אני יודע שראש הממשלה נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המיידיים של המגזר העסקי, המשק יקרוס". 

בנשיאות המגזר העסקי אמרו היום כי אמיתי "מוביל את המגזר העסקי מול הממשלה ומשרד האוצר, במטרה למצוא את הפתרונות הראויים כדי להציל את העסקים המצויים על סף קריסה". לדברי אמיתי, "נשיאות המגזר העסקי בראשותי גיבשה תוכנית כלכלית שתאפשר לעסקים להרים את הראש מעל המים".

בנשיאות המגזר העסקי חברים עדיין, לפי הודעת הארגון, התאחדות המלאכה והתעשייה, התאחדות תעשייני היהלומים, התאחדות האיכרים, התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), הארגון הארצי של חברות האבטחה, איגוד חברות הביטוח, איגוד הבנקים בישראל, ארגון חברות הניקיון, התאחדות המלונות, ארגון החברות לאספקת שירותי משאבי אנוש, לשכת ארגוני העצמאים בישראל והתאחדות ענף הקולנוע.

במכתב ששיגרו לין, וילן תומר למשרדי הממשלה וליו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הם ביקשו כי כל הדיונים בנושאים הקשורים למגזר העסקי ייעשו עמם – ולא עם ארגונים אחרים, כגון נשיאות המגזר העסקי. "שלושת הארגונים, והם בלבד, ייצגו את ענפיהם בשיתוף פעולה מלא מול גורמי הממשל, הכנסת וארגוני העובדים", כתבו השלושה. "על רקע המשבר הכלכלי אשר מאיים על שרידותו של המשק כולו, נפעל לשיתוף פעולה מלא עם מייצגי יתר הענפים במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker