בגלל הקורונה: דחייה של שלושה חודשים ביישום הבנקאות הפתוחה

כניסתן לתוקף של ההוראות בעניין - נדחתה גם היא בשלושה חודשים ■ יישום הפרויקט דורש מהבנקים עבודת היערכות משמעותית, בייחוד במערכות המחשוב שלהם

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פקיד בעמדת המידע בשדה התעופה בבייג'ין
פקיד בעמדת המידע בשדה התעופה בבייג'יןצילום: AFP

 בנק ישראל החליט להעניק לבנקים דחייה של שלושה חודשים - לעת עתה - ביישום תקן הבנקאות הפתוחה, בגלל משבר הקורונה. הפיקוח על הבנקים פירסם היום (חמישי) טיוטת הוראה, שעל פיה תוענק לבנקים על ארכה ביישום התקן, מסוף דצמבר 2020 ל-31 במארס 2021. 

כניסתן לתוקף של ההוראות בעניין הבנקאות הפתוחה שהיו אמורות להיכנס לתוקף מאוחר יותר - במשך 2021 ו-2022 - נדחתה גם היא בשלושה חודשים. יישום הפרויקט דורש מהבנקים עבודת היערכות משמעותית, בייחוד במערכות המחשוב שלהם.

על פי בנק ישראל, "על רקע התפתחות אירוע נגיף הקורונה והשלכותיו על הכלכלה בעולם ובישראל, ובתוך כך צמצום המשאב האנושי במערכת הבנקאות ובחברות כרטיסי האשראי… והתמקדותו בטיפול בנושאים הדחופים העולים אגב משבר זה, עלה הצורך בדחיית מועדי התחילה של ההוראה על כל שלביה".

בנקאות פתוחה היא תפישה שעל פיה המידע שבידי בנקים על התנהלותו הפיננסית של כל אחד מלקוחותיהם צריך להימצא ברשות הלקוחות. באופן מסורתי, הבנק שבו אדם מנהל את חשבונו מכיר טוב יותר מכל גוף פיננסי אחר את הלקוח, נכסיו, התחייבויותיו והרגליו. כך, הבנק הזה יודע טוב מכל גוף אחר באילו תנאים כדאי להציע ללקוח אשראי, ואילו מוצרים פיננסיים אחרים עשויים להיות נחוצים לו. אם גוף אחר מעוניין להתחרות על הלקוח — הוא מוגבל ביכולתו לעשות זאת.

לפי תפישת הבנקאות הפתוחה, המידע אינו חייב להישאר בידי הבנק. בהסכמה של הלקוח וביוזמתו, הוא יכול לעבור לידי גופים אחרים — בנקאים או חברות שאינן בנקים. גופים אלה יוכלו להשתמש במידע כדי להציע ללקוח הצעות התפורות למידותיו, להשוות בעבורו עלויות של שירותים פיננסיים, לייעץ לו בהתנהלותו, לבצע פעולות בחשבונותיו או באמצעותם, לרבות פעולות תשלום, ולהציג לו מידע - למשל ריכוז של כל חשבונות הבנק שלו.

העברת המידע בין השחקנים המשתתפים בסביבת הבנקאות הפתוחה מחייבת הגדרת כללים מפורטים. יש לדאוג שנתונים יעברו באופן אמין ומאובטח, ושהפרטיות לא תיפגע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker