מנכ"ל האוצר: הקצינו 3 מיליארד שקל להתמודדות עם הקורונה - הדרישות מגיעות ל-9 מיליארד שקל

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, סקר את ההתמודדות הכלכלית עם משבר הקורונה בפני ועדת הכספים של הכנסת - והתריע: "ככל שהמשבר יתארך, ההשלכות על המשק יהיו קשות יותר"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי באב"ד
שי באב"דצילום: מוטי מילרוד

"עד היום הוקצו סדרי גודל של 3-2.5 מיליארד שקל למענה בריאותי ואזרחי להתפרצות הקורונה, ויש הוצאות נוספות בדרך שמגיעות עד 10-9 מיליארד שקל כבר עכשיו, בצרכים ובבקשות של מערכת הבריאות, המשרד לביטחון פנים וגופים אחרים" – כך אמר הבוקר (חמישי) מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד.

באב"ד סקר את ההתמודדות הכלכלית עם משבר הקורונה בפני ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו). באב"ד משתתף בישיבה מלשכתו, באמצעות ועידת וידאו.

"בניגוד למשבר פיננסי כמו ב-2008, שיצאנו ממנו מהר, כעת המשבר הוא ריאלי", אמר באב"ד. "ההתאוששות לא תהיה בחודש-חודשיים. יש תחזית של בנק ישראל לאבטלה של 7% בממוצע ב-2020, ותחזית זו מבוססת רק על המצב הקיים כעת. ככל שהמשבר יתארך, ההשלכות על המשק יהיו קשות יותר".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לענייני מקרו-כלכלה, יוגב גרדוס, אמר: "אנחנו לא יכולים להודיע באופן גורף שאנחנו דוחים תשלומים בכל המשק. אנו בוחנים אם אפשר לתת מענה לדרישות של הרשויות המקומיות ולבקשות אחרות. בנושא דחיית ארנונה אין כל החלטות בינתיים".

פורר השיב לו: "ככל שלא תקבלו החלטות, הוועדה תקבל החלטות בכל הנושאים האלה – כי הקצב שבו אתם מקבלים החלטות, הוא לא עובד".

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, פנה לאנשי משרד האוצר ואמר: "אתם אומרים למסעדות - 'בואו תיחנקו עם הלוואות'. אתם מכניסים אותנו למצב שבו אנחנו מגדילים את המינוף שלנו בלי שום אופק לחידוש פעילותנו". לדברי ברמן, מה שדרוש לעסקים הוא פיצוי ולא הלוואות.

"משרד האוצר פועל לאט ומעט מדי"

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, אמר: "הכלים שמשתמשים בהם לא אפקטיביים לענף שלי בכלל. אם לא תהיה הצעת חוק שתכריח את האוצר להתחיל לזוז, לא יקרה שום דבר. סיפור הארנונה הוא מטורף והגיע הזמן ללחוץ על הברקס, ושהאוצר יתקצב את הרשויות המקומיות אם צריך". לדברי פורר, "לא נאפשר מצב שבו הרשויות המקומיות יהיו אלה שיישאו בנטל".

ח"כ אורית פרקש הכהן (כחול לבן) אמרה: "לתחושתי משרד האוצר פועל לאט ומעט מדי. התוכנית לעצמאים היא בעיקר דחייה של כסף ולא הזרמה של כסף. צריך לתת להם פטור מארנונה, ויכולת אמיתית ליהנות מהמענק בסך 6,000 שקל. מכל הפניות שקיבלתי עולה שאנשים פשוט לא יכולים לקבל את המענק הזה. אני מבינה מאנשים בשטח שהרבה מההבטחות של משרד האוצר לא יוצאות לפועל. לא ראיתי תוכנית צמיחה ליום שאחרי המשבר. ואיך זה שאתם שוקלים להעלות מסים על בנזין בשעה שלאנשים אין פרנסה?"

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, דיבר נגד החמרה נוספת בהגבלות התנועה: "יחד עם תוכנית צמיחה אני קורא להשאיר את התעשייה עובדת". לדבריו, אם הממשלה לא תדאג לביטוח אשראי לעסקים, הם יקרסו.

רועי כהן, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים, אמר: "העצמאים מופקרים לגורלם. היחס כלפי העצמאים והעסקים הוא שערורייה. אין שום מדיניות ושום מענה. אין פיצוי לפי מחזורים, ואין דחייה של תשלומי דמי השכירות".

נשיאת לשכת רואי חשבון, איריס שטרק, אמרה: "המנגנון היחיד שיכול לעבוד הוא מנגנון פיצוי מס רכוש כמו ב-2006, שמפצה דרך הירידה במחזורים או דרך פיצוי על העסקה של מי שאינו בחל"ת. אומרים, 'נראה בסוף', אבל בסוף לא יישאר מה לראות. זה המנגנון היחיד שיושיע את העסקים – אין דרך אחרת. מלבד זה, המדינה חייבת לשחרר עוד ערבויות ולדחות תשלומי מס".

פורר אמר כי הוועדה תיזום הצעת חוק להזרמת 5 מיליארד שקל לחמישה משרדי ממשלה, כדי שיעבירו אותם לעסקים ולגופים שבתחומי אחריותם, כתמריץ מיידי. "משרדי הפנים, הכלכלה, הבריאות, הרווחה והתיירות – כל אחד יקבל מיליארד שקל, ויוכל להוציא אותם באמצעים שימצא לנכון", הציע פורר. "כל משרד יודע לעבוד מול הגורמים הרלוונטיים שבאחריותו. משרד הפנים יידע לפצות את הרשויות המקומיות טוב יותר מהאוצר, ויעשה זאת בלי מעורבות של האוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker