אבי וקסמן
אבי וקסמן

בנק ישראל החליט לנקוט בצעדי הרחבה כמותית בעקבות משבר הקורונה. הבנק הודיע הבוקר (ראשון) כי יפתח מהיום ברכישות של אג"ח של ממשלת ישראל בשוק המשני, וכן יבצע עסקות ריפו עם מוסדות פיננסיים עם אג"ח ממשלתיות כבטוחה. כמו כן הודיע הבנק על שורת צעדים שנועדו להקל את מדיניות האשראי בבנקים.

בנק ישראל לא הודיע מהו ההיקף המתוכנן של התוכנית, או מהן מטרותיה הכמותיות – למשל, הפחתה של התשואה לפדיון על האג"ח לרמה מסוימת. הצעדים ננקטים לאחר שבימים רביעי וחמישי צללו מחיריהן של האג"ח הממשלתיות במסחר בבורסה, והתשואה לפדיון עליהן – הנעה בכיוון ההפוך למחיר – זינקה.

עסקות ריפו (repo, או repurchase) הן עסקות שבהן צד אחד לעסקה (במקרה זה: בנק ישראל) מתקשר בהסכם עם צד אחר (במקרה זה, ככל הנראה: בנקים וגופים מוסדיים מקומיים) לרכוש נכס מסוים (אג"ח ממשלתיות, במקרה זה), ולמכור אותו בחזרה כעבור זמן נקוב במחיר שנקבע מראש. באופן זה, עסקת ריפו דומה להלוואה, והמחיר שבו נרכש הנכס בחזרה מגלם את הריבית בהלוואה. ביום חמישי הודיע הבנק הפדרלי האמריקאי כי יגדיל מאוד את פעולות הריפו שלו. בכך יספק הבנק הפדרלי כסף זול מאוד למערכת הפיננסית.

בנק ישראל לא רכש אג"ח ממשלתיות מאז המשבר הכלכלי העולמי ב-2009. בפברואר 2009 התחיל הבנק המרכזי ברכישת אג"ח, שהורחבה כעבור כחודש לרכישות של כ-200 מיליון שקל ביום בממוצע. התוכנית הופסקה באוגוסט באותה שנה, לאחר שנרכשו אג"ח בכ-18 מיליארד שקל, ובבנק ישראל ייחסו לו הפחתה של הריבית על האג"ח. התוכנית בוצעה אז לצד רכישות המט"ח של בנק ישראל. בנק ישראל מקפיד לרכוש את האג"ח בשוק המשני, כלומר לאחר שהן כבר נסחרות בבורסה, ולא עם הנפקתן – בין השאר כדי למנוע מראית עין של הפרת חוק בנק ישראל, האוסר על הבנק המרכזי מאז 1985 לממן את הגירעון של הממשלה.

"מטרת הצעדים היא למתן את התנודתיות החריגה ולהגדיל את הנזילות בשווקים הפיננסים שבהם פועלים הגופים הפיננסיים השונים, העסקים ומשקי הבית", נכתב בהודעה שפירסם הבנק. "בנוסף, צעדים אלה יגבירו את האפקטיביות של המדיניות המוניטית - הם יחזקו את התמסורת מהריבית שקובעת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל גם לשיעורי הריבית לטווחים הארוכים יותר".

על נקיטת הצעדים הוחלט בדיונים מיוחדים שערכה אמש והבוקר הוועדה המוניטרית של הבנק, הקובעת גם את מדיניות הריבית. האג"ח הממשלתיות שיירכשו, נכתב בהודעת הבנק, יהיו "מסוגים שונים ולתקופות שונות לפדיון בכמויות הנדרשות". מטרת הרכישות – "לוודא ששוק האג"ח הממשלתיות מתפקד כיאות".

הנגיד, פרופ' אמיר ירון, שנכח אמש בהכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על צעדים נוספים להגבלת ההתפשטות של נגיף הקורונה, אמר: "הקורונה פוגש את המשק במקום טוב מאוד. הנתונים הכלכליים החזקים – ביניהם יחס חוב תוצר ושיעור אבטלה נמוכים, עודף בחשבון השוטף, רמה גבוהה של יתרות מט"ח, ומערכת פיננסית חסונה - מגדילים את העמידות של המשק למול ההתפתחויות. ההחלטות על המגבלות השונות שננקטו הן בעלות השלכות כלכליות כבדות משקל. בנק ישראל, ואני בראשו, פועל לצמצם את הפגיעה בעסקים ובציבור, כך שניתן יהיה לצלוח את התקופה הזאת בשלום, ובפגיעה המינימלית האפשרית. לכן, בהנחייתי, פירסמנו היום סט של צעדי מדיניות שבאים לתמוך בשוקי ההון, לסייע בתמסורת המדיניות המוניטרית ולהקל על לקוחות המערכת הבנקאית העסקים והצרכנים – בעת הזאת. אנחנו ערוכים לכל התפתחות ונמשיך לנקוט צעדים ככל שיידרשו, ובהתאם להתפתחויות השונות: המדיניות המוניטרית ממשיכה להיות מרחיבה ובכך תומכת בפעילות הכלכלית; לבנק ישראל, ולי העומד בראשו, יש כלים מגוונים לתמוך בפעילות הכלכלית והפיננסית במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker