מזכ"ל OECD: מגפת הקורונה תפגע בפרנסה - במיוחד של המועסקים במשרות לא יציבות

לפי דו"ח איכות החיים השנתי של הארגון, תוחלת החיים ושיעור התעסוקה בישראל גבוהים - אך היא מתבלטת לרעה בפער השכר המגדרי, בכישורי התלמידים ובחשיפה לזיהום אוויר ■ אחד החששות שעולים מהדו"ח הוא מהתפשטות של תחושות בידוד חברתי וייאוש

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם מוציא כסף כספומט קורונה
אדם מוציא כסף בכספומטצילום: Rafael Marchante/רויטרס

נגיף הקורונה יפגע בפרנסתם של בני אדם ברחבי העולם – כך אמר היום (שני) מזכ"ל הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD), אנחל גורייה. מזכ"ל OECD הציג את דו"ח איכות החיים השנתי של הארגון, שפורסם היום.

"מגפת הקורונה, המתפשטת כעת למדינות רבות כל כך, משפיעה לא רק על בריאותינו, אלא גם על חיינו החברתיים", אמר. "ההשלכות הכלכליות של המגפה כבר מתחילות לתת את אותותיהן, והיא תשפיע גם על הכנסתם של אנשים ופרנסתם – בייחוד על אלה המועסקים במשרות לא יציבות, ושאין רשתות ביטחון רבות שיתפסו אותם אם לא יוכלו לצאת לעבוד".

הדו"ח מציג שיפור משמעותי במדדים רבים המשפיעים על איכות החיים בעשר השנים האחרונות במרבית מדינות OECD. ביותר ממחצית מהמדינות החברות בארגון, ההכנסה הפנויה לנפש עלתה בעשור האחרון. שיעור התעסוקה הממוצע במדינות OECD בקרב בני 64-25 טיפס ביותר מ-5 נקודות אחוז, ליותר מ-80%, ושיעור האנשים המועסקים במשך שעות ארוכות במיוחד ירד.

אחד החששות שעולים מהדו"ח הוא מהתפשטות של תחושות בידוד חברתי וייאוש. לפי נתוני OECD, משך הזמן שאנשים במדינות הארגון מבלים עם חברים ובני משפחה ירד ב-7% מאז 2010, ו-1 מכל 11 אנשים אומר כי אין לו קרובי משפחה או חברים שעליהם הוא יכול לסמוך בעת צרה.

במדדים השונים שאחרים עוקבים ב-OECD, ישראל זוכה לציון גבוה, בהשוואה לממוצע, בתוחלת החיים ובשיעור התעסוקה. ישראל מתבלטת לטובה גם בגודל הפערים בתוחלת החיים על פי רמת ההשכלה, ובשיעור מקרי הרצח. לעומת זאת, הציונים של ישראל נמוכים במדדים כגון פער השכר המגדרי, כישורים בקרב תלמידים וחשיפה לזיהום אוויר.

ישראל מתבלטת לרעה ברמה גבוהה של פערי הכנסות: הכנסות משקי הבית בחמישון העליון גבוהות בה פי 6.5 מאשר בחמישון התחתון, לעומת 5.4 בממוצע במדינות OECD; וההכנסות של שכירים במשרה מלאה בעשירון העליון גבוהות פי 4.9 מבעשירון התחתון, לעומת 3.4 בממוצע OECD. כמו כן, הציון של תלמידי ישראל במדעים במבחן פיז"ה גבוה פי 1.93 מבעשירון התחתון – יותר מבכל מדינה אחרת ב-OECD, ובהשוואה ל-1.67 בממוצע בכל המדינות החברות בארגון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker