חוק המזומן כמעט לא הניב קנסות לקופת המדינה

רשות המסים איתרה הפרה של החוק ב-16% מהביקורות שערכה מאז פברואר 2019 ■ כמחצית מההפרות - בשימוש בצ'קים

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התשואות בקופות הגמל הושפעו מהעליות בשוקי המניות בעולםצילום: Getty Images IL
אבי וקסמן

רשות המסים איתרה הפרות של החוק לצמצום השימוש במזומן ב-16% מהביקורות שערכה בשנת האכיפה הראשונה שלו. עם זאת, קופת המדינה כמעט שלא נהנתה עד כה מעיצומים כספיים (קנסות) על הפרת החוק. הסיבה לכך היא שברשות הוחלט על תקופת הסתגלות לחוק החדש וקנסות כספיים הוטלו בפועל  רק מדצמבר האחרון; ומכיוון שהקנסות מוטלים ומשולמים בהליך שיכול לארוך כמה חודשים, הכולל מסירת הודעות בכתב ואפשרות לערעור. 

החוק לצמצום השימוש במזומן נכנס לתוקף בתחילת 2019. מתחילת אכיפתו בפברואר 2019 ועד סוף ינואר 2020, ערכה רשות המסים 20.7 אלף ביקורות בנוגע לציות לחוק זה. ב-3,392 מהן נמצאו הפרות, בסכום כולל של 51.5 מיליון שקל. 

כ-47% מההפרות (לפי מספרן) שאותרו בשנת האכיפה הראשונה נגעו להוראות בחוק העוסקות בשימוש בצ'קים, כדוגמת שימוש בצ'קים פתוחים או הסבת צ'קים ללא ציון שמו ומספר הזהות של המסב בגב הצ'ק. 36% מההפרות נגעו להיעדר תיעוד של אמצעי התשלום, ו-17% מהן - להוראות שבחוק בדבר השימוש במזומן.

לפי רשות המסים, ההפרה בסכום הגבוה ביותר היתה בעסקה בסך כ-2.2 מיליון שקל שבוצעה במאי 2019 באזור אשקלון, בתחום שירותי הנמל. בעסקה זו לא קוים סעיף 29(א) לחוק, שעל פיו "עוסק יתעד את אמצעי התשלום שבאמצעותו שילם תשלום או קיבל תקבול".

ההפרה הגדולה ביותר של ההוראות בדבר השימוש בכסף מזומן אותרה ביוני באזור ירושלים: בעסקה בתחום הבנייה בסך 946 אלף שקל, שולמו 539 אלף שקל במזומן מעבר לסכום המותר לפי החוק. ההפרה הגדולה ביותר של ההוראות בנושא צ'קים אותרה במאי האחרון באזור חדרה: תשלום בצ'ק פתוח על עסקה בתחום התדלוק בגז בסך 207 אלף שקל.

ככלל, החוק אוסר תשלום במזומן של 11 אלף שקל ויותר לעסקה, או 50 אלף שקל ויותר בתשלום בין אנשים פרטיים ובמתן מתנות. איסור זה חל על שני הצדדים לעסקה. עוד אוסר החוק תשלום בצ'קים ללא שם מקבל התשלום, במקרים מסוימים, וקובע כי צ'קים שסכומם עולה על 10,000 שקל, יותרו בהסבה פעם אחת בלבד.

החוק קובע כי על מי שנתפס בהפרה אפשר להטיל קנס בשיעור של עד 30% מהתשלום במזומן או בצ'ק, או מהצ'ק המוסב. גובה הקנס הוא עד 15% מסכום התשלום, אם סכום התשלום הוא עד 25 אלף שקל; עד 20% על סכום של 50-25 אלף שקל; ועד 30% על סכום הגבוה מ-50 אלף שקל. רשות המסים נדרשת למסור למפר הודעה בכתב, ולהעניק לו 45 יום לפחות לשטוח את טענותיו. 

אילו על כל הפרה מאז פברואר 2019 היה מוטל קנס בסכום המרבי, היה סכום הקנסות עד סוף ינואר 2020 מגיע לכ-11.8 מיליון שקל. זהו סכום תיאורטי, מכיוון שבמרבית התקופה הזאת לא הוטלו קנסות בפועל, אלא נמסרו אזהרות בלבד למי שנתפסו בהפרת החוק.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker