הכלכלנים המייעצים לאוצר: היצע העובדים במשק קרוב למיצוי – ויאט את הצמיחה

מרבית חברי פורום הכלכלנים מעריכים כי צפויה עלייה מתונה באבטלה ב-2020 – בגלל קושי בגיוס עובדים בעלי כישורים מתאימים ולחצי שכר שינבעו ממנו

אבי וקסמן
אבי וקסמן
התייצבות בשירות התעסוקה. למצולם אין קשר לנאמר
התייצבות בשירות התעסוקה. למצולם אין קשר לנאמרצילום: שירות התעסוקה

בשנתיים הקרובות קיים סיכון להאטה בצמיחת המשק בגלל מיצוי ההיצע בשוק העבודה וקושי בגיוס עובדים בעלי כישורים מתאימים לדרישות – כך העריכו הכלכלנים המייעצים למשרד האוצר בגיבוש תחזיותיו הכלכליות. לדבריהם, סיכונים נוספים הם האפשרות להתמתנות בענף הטכנולוגיה בארה"ב, והצורך בצמצום פיסקלי בישראל, באמצעות ריסון הוצאות הממשלה או הגדלת הכנסותיה.

ההתייעצות עם הכלכלנים נעשתה במסגרת גיבוש "תחזית הקונצנזוס המקרו-כלכלית", פרויקט של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר שנועד לשפר את תחזיותיו למצב המשק בשנים הקרובות. הליך ההתייעצות כולל הפצת שאלון למומחי מקרו-כלכלה, בעיקר מהמגזר העסקי, כינוס רבעוני של המשיבים על השאלון ופרסום של דו"ח מסכם – הרואה אור היום (רביעי).

שבעה מ-11 הכלכלנים שהשתתפו בהתייעצות צפו עלייה מתונה בשיעור האבטלה ב-2020, והשאר העריכו כי הוא יישאר ללא שינוי. במשרד האוצר אומרים כי להערכת הכלכלנים, הגורמים הבולטים לעלייה הצפויה הם קושי בגיוס עובדים בעלי כישורים מתאימים ולחצי שכר שינבעו מכך.

עוד אומרים במשרד האוצר כי תחזיות הכלכלנים להתפתחויות בכלכלה העולמית עודכנו לעומת סבב ההתייעצות הקודם, ורבים מהם טוענים כי הסכם הברקזיט מפחית את הסיכון שהם חוזים. באשר לכלכלה הישראלית, חלק מהכלכלנים מזהים סיכון שקשור במינוף במערכת הבנקאות ובמחירי הנכסים המנופחים, לדבריהם.

מבין 11 הכלכלנים, חמישה צפו צמיחה של 3% ב-2020, ותשובותיהם של השאר נעו בין 2.5% ל-3.3%. חלק מהתשובות התקבלו לפני הדיווחים על ההתפשטות של נגיף הקורונה.

על פי משרד האוצר, "חלק מהמומחים צופה התמתנות בצריכה הפרטית הנובעת מירידה בביקוש המקומי כתוצאה מקונסולידציה פיסקלית, גידול באינפלציה והתמתנות הגידול בשכר. עם זאת, נראה כי מרביתם מאמינים כי בהיעדר זעזוע משמעותי, הצריכה הפרטית תמשיך להתרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker