תרחיש הבסיס של בנק ישראל: הקורונה תיבלם בחודשים הקרובים

הוועדה המוניטרית הקדישה חלק נכבד מדיוני הריבית להתפרצות הנגיף ■ התרחיש הגרוע: התפשטות של הווירוס במערב ובישראל - ופגיעה כלכלית "שאת היקפה קשה להעריך בשלב זה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
מתגוננת מפני קורונה בקואלה לומפור, מלזיה
מתגוננת מפני קורונה בקואלה לומפור, מלזיהצילום: LIM HUEY TENG/רויטרס

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, שקיבלה היום (שני) את ההחלטה להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%, הקדישה חלק נכבד מדיוניה בהשלכות האפשריות של התפרצות נגיף הקורונה. הוועדה דנה בשני תרחישים עיקריים: דעיכה של התפרצות הנגיף בתוך כמה שבועות - ומנגד, התפשטות שלו במערב ובישראל, שתפגע באופן חריף יותר במשק.

רוב הנתונים הכלכליים שעמדו בפני הוועדה - למעט אלה על הירידות בשוקי ההון - עדיין לא משקפים את ההשפעות של התפרצות הקורונה. הסיבה לכך היא שהנתונים מעודכנים לרבעון האחרון של 2019, או לכל המאוחר לינואר 2020.

על פי ההודעה שפירסמה הוועדה המוניטרית, "התפרצות נגיף קורונה בסין משרה אי ודאות על מגוון תחומים - הפעילות הכלכלית העתידית בעולם ובישראל, וההשפעות על האינפלציה ועל השווקים הפיננסיים". בתרחיש הבסיס של רוב המוסדות הכלכליים בעולם, התפשטות הנגיף תיעצר באביב הקרוב. במקרה כזה, אומרים בוועדה המוניטרית, הפגיעה בכלכלת סין תבוא לידי ביטוי בעיקר ברבעון הראשון של 2020, ואילו בהמשך השנה קצב הצמיחה יואץ, כ"פיצוי" על כך. 

במקרה זה, לפי בנק ישראל, "ההשפעה הכוללת על הכלכלה העולמית תהיה מוגבלת. על פי הערכת בנק ישראל, מעבר להשפעה הפרטנית על חברות שונות, בתרחיש זה לא צפויה השפעה מקרו-כלכלית משמעותית בישראל, אף על פי שסין היא שותפת סחר משמעותית במגוון ענפים".

בתרחיש השני, שבו משבר הקורונה יתארך ויפגע בצמיחה גם באירופה ובישראל, "ובפרט אם יידרשו צעדי מניעה חריפים בישראל, צפויה השפעה משמעותית יותר, שאת היקפה קשה להעריך בשלב זה", אומרים בוועדה המוניטרית. לפי הוועדה, "התנאים הבסיסיים של המשק הישראלי בעת הזאת מפחיתים מרמת הפגיעה הפוטנציאלית".

ההשפעה על האינפלציה בתרחיש הגרוע תהיה מעורבת: "מצד אחד, הירידה בביקוש העולמי לסחורות שונות צפויה לפעול להאטת האינפלציה, אך מצד ההיצע, המחסור בסחורות ובחומרי גלם המיובאים מסין עשוי לפעול לעלייה מסוימת באינפלציה". לפי בנק ישראל, אם בכל זאת יושפע המשק במידה חריפה מהתפרצות הקורונה, "עומד לרשות הוועדה מגוון כלים כדי להעמיק את מידת ההרחבה המוניטרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker