התוכנית החדשה של רשות המסים תכביד על בעלי עסקים

רשות המסים מעוניינת לחייב את העוסקים לקבל את אישורה בגין חשבוניות מס בסכום של יותר מ-5,000 שקל, ובהיעדר האישור לא ניתן יהיה לקבל את מע"מ התשומות ■ זו תוכנית מכבידה ומיותרת

אריאל כץ
אמיר צח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות המסים, ערן יעקב
מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

באחרונה פורסם בכלי התקשורת כי במסגרת תוכנית לשינוי חקיקתי שמציעה רשות המסים, יידרש כל בעל עסק שמנפיק חשבונית בסכום של יותר מ-5,000 שקל לקבל אישור מקוון ומיידי מהרשות. אם תוכנית זו תאומץ, לא ניתן יהיה להזדכות על מע"מ תשומות מחשבוניות שלא התקבל אישור מרשות המסים בגינן.

מטרתה של התוכנית היא צמצום השימוש בחשבוניות פיקטיביות, וזאת כחלק ממהלך מניעתי רחב שעשוי להכניס לקופת המדינה מיליארדי שקלים, כך על פי מנהל רשות המסים. 

כאשר בוחנים מהלך שכזה יש לקחת בחשבון כמה שיקולים, כשהעיקריים שבהם הם השלכות על תקציב המדינה (מניעת קיזוז חשבוניות פיקטיביות, בקיזוז עלות היישום של המהלך) מצד אחד, והגברת הביורוקרטיה והכבדת נטל הרגולציה על העוסקים מהצד השני. כבר כיום ישראל נחשבת למדינה שבה קשה לעשות עסקים ולשלם מסים, זאת על פי מדדים בינלאומיים המפורסמים מעת לעת. נראה שהמהלך, ככל שייושם, רק ידרדר את מצבה של ישראל בהקשר זה.

קופה רושמתצילום: תומר אפלבאום

ואכן, מיד עם פרסום כוונתה של רשות המסים - התעוררה ביקורת רבה בקרב בעלי העסקים ויתר העוסקים במלאכה, שרואים בבשורה זו הכבדה מיותרת ובלתי מוצדקת על ניהול העסקים בישראל.

מדי שנה יותר ויותר עוסקים חייבים בדיווח מע"מ באופן מקוון – דיווח שלמעשה מאפשר לרשות המסים להצליב בין עוסקים שונים ולאתר דיווחים שאינם תקינים. זאת, בשל הורדת רף הדיווח המחייב ובאופן זה הכללת עסקים רבים יותר ככאלו המחויבים בדיווח מקוון. לכן, נראה שהמהלך החדש המוצע הוא מיותר ומכביד באופן בלתי מוצדק.

אם יאומץ מודל חדש זה, יש לאפשר לעוסקים המדווחים והמקבלים את האישור המקדמי כאמור, להימנע מדיווח, תשלום וקיזוז המע"מ בפועל (כלומר העסקה תדווח ללא מע"מ). היות שעל פי פרסומי רשות המסים - המערכת תיתן ממילא אישור מקדמי לעסקה בין שני העוסקים. ניתן לעשות צעד נוסף וגם לבטל את עצם העברת המע"מ בין שני העוסקים ובין המדינה (ככל ששני העוסקים יסכימו לכך), המהווה למעשה עסקה סיבובית ומיותרת. וכך להקל על העוסקים הן מבחינה תזרימית והן מבחינה ביורוקרטית.

טוב תעשה רשות המסים אם תימנע מקידום המהלך, או לכל הפחות אם תדאג לכך שלצד הכבדת הנטל הרגולטורי והביורוקרטי על העוסקים, המהלך ילווה גם בהקלות והפחתת הנטל ככל האפשר.

אריאל כץ הוא רו"ח (עו"ד) במשרד עמוס כץ ושות'–רואי חשבון

אמיר צח הוא יועץ לעסקים ומנהל השקעות בהון סיכון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker