מחקר: מס הכנסה שלילי משפיע לחיוב בעיקר על גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

חוקרי בנק ישראל מצאו כי הגדלת מענק העבודה מקטינה הסתברות שמקבליו ייצאו משוק העבודה ■ התלות של הזכאות למענק העבודה וגובהו בתעסוקה ובשכר של כל פרט - מפחיתה מאוד מההשפעה השלילית המוכרת של מענק העבודה על תעסוקת בני הזוג

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים חרדים
עובדים חרדיםצילום: אייל טואג

הגדלתו של מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) היא בעלת השפעה חיובית על התעסוקה, וההשפעה החזקה ביותר ניכרת בקרב גברים חרדים ונשים מעל גיל 55 – אלה ממצאיו של מחקר שפירסם היום (רביעי) בנק ישראל.

"הגדלת סכום מענק העבודה מקטינה באופן ניכר את ההסתברות שמי שמקבל אותו יפסיק לעבוד", מצאו החוקרים. לפי המחקר, הגדלת המענק ב-100 שקל בחודש מתואמת עם ירידה של 0.4 נקודת אחוז בהסתברות שאישה תפסיק לעבוד, ועם ירידה כפולה בעוצמתה בהסתברות שגבר יפסיק לעבוד. החוקרים מצאו כי גם עצם הזכאות למענק, ללא התחשבות בסכומו, מתואמת בממוצע עם ירידה בהפסקות התעסוקה.

לפי המחקר, העובדה שבישראל הזכאות למענק העבודה וגובהו תלויים בתעסוקה ובשכר של כל פרט, ואינם תלויים באלה של בן הזוג או בת הזוג, מפחיתה מאוד מההשפעה השלילית המוכרת של מענק העבודה על תעסוקת בני הזוג. השפעה כזאת נמצאה בקרב נשים נשואות בארה"ב ובבריטניה, שהנהיגו תוכניות דומות לתוכנית מענק העבודה בישראל (כגון תוכנית Earned Income Tax Credit בארה"ב), אבל כאלה המבוססות על ההכנסה הכוללת של משק הבית. בבנק ישראל אומרים: "עיצוב התוכניות בארה"ב ובבריטניה ממקד את המענקים במשפחות העובדות בעלות ההכנסה הנמוכה ביותר, אך הוא יוצר תמריץ שלילי להשתתפות בשוק העבודה של המפרנס/ת השני/יה, עקב הפחתת המענק המשפחתי כשההכנסה המשותפת מעבודה גדלה מעבר לסף מסוים".

את המחקר ערכו מנהל חטיבת המחקר בבנק המרכזי, פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, ומנהל האגף למקרו־כלכלה ומדיניות בחטיבה, ד"ר עדי ברנדר. מחקרם התבסס על נתונים של רשות המסים, שבהם אפשר לאתר מקרים של הפסקת עבודה – כלומר מקרים שבהם אדם הועסק כשכיר בשנה מסוימת אך לא בשנה שאחריה, ולא בגלל יציאה לפנסיה. בבנק ישראל אומרים כי ייתכן שבמקרים שאליהם התייחס המחקר כהפסקות עבודה, נכללים מקרים שבהם עובדים נהפכו משכירים לעצמאים, ולא נותרה להם כל הכנסה כשכירים - אבל לדברי החוקרים, מקרים כאלה נדירים למדי בישראל.

"לתוכניות כמו אלו שמופעלות בארה"ב ובבריטניה, המתמקדות בצמצום העוני בקרב העובדים - ולכן מתבססות על הכנסת שני בני הזוג - יש השפעה שלילית על תעסוקת המפרנס המשני, בעוד שבתוכניות המבוססות על הכנסת הפרט - כמו בישראל – אין השפעה כזאת, אך מיקודן בעניים עובדים מדויק פחות", אומרים בבנק ישראל. עם זאת, ניתוח שנערך בעבר בבנק ישראל העלה כי כ-75% ממענק העבודה שולמו למשקי בית מארבעת העשירונים הנמוכים של התפלגות ההכנסות משכר, וכי לשני העשירונים העליונים לא שולם מענק עבודה כלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker