פטור מעמידה בתור: הכרטיס הכחול שייתן זכות קדימה למאות אלפי ישראלים

החוק הפוטר בני 80 ומעלה מעמידה בתורים נחקק ב-2017, וכבר מיושם ללא צורך בכרטיס ■ הכרטיסים החדשים יישלחו לכמעט 300 אלף זכאים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
תור בדואר
תור בדוארצילום: עופר וקנין

אזרחים ותיקים בני 80 ומעלה יקבלו בדואר לבתיהם בקרוב את כרטיס "80 פלוס, פטור מתור" - כרטיס כחלחל, הדומה בממדיו לכרטיס אשראי, שנועד לסייע להם לממש את זכותם לדילוג על התור לקבלת שירות במקומות ציבוריים.

את הנפקת הכרטיס יזמו המוסד לביטוח לאומי והמשרד לשוויון חברתי. הזכות לדילוג על התור, שנקבעה בתיקון שנחקק במארס 2017 לחוק אזרחים ותיקים, אינה מותנית בהצגת הכרטיס, אבל בביטוח הלאומי סבורים כי הצגת הכרטיס תקל על הזכאים לממש את זכותם.

"החוק כבר מיושם, אבל מצאנו לנכון לאפשר הצגת תעודה, כדי למנוע סרבול ביורוקרטי", אמרה השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, שהעניקה הבוקר (רביעי) בתל אביב את הכרטיסים הראשונים לזוג גמלאים.

כרטיס "פטור מתור"
כרטיס "פטור מתור"

"בימים הקרובים יתחיל משלוח הכרטיסים לכמעט 300 אלף איש", אמר שר העבודה והרווחה, ח"כ אופיר אקוניס. לאחר הנפקת הכרטיסים למי שכבר מלאו להם 80 שנה, הם יונפקו אחת לחודש לזכאים חדשים.

לדברי גמליאל, "נלווה את הכרטיס במסע פרסום אחרי הבחירות". מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אמר: "יש במשלוח הכרטיס כדי לעודד בני 80 פלוס לצאת מהבית, להפיג את הבדידות ולא לחשוב פעמיים על עמידה בתורים".

החוק קובע כי אזרחים ותיקים בני יותר מ-80 זכאים לקבל, לפי בקשתם, שירות ללא תור ברשויות ציבוריות, בתי דואר, בנקים, בתי קולנוע, תיאטרונים, אולמות מופעים, אצטדיונים, גלריות, מוזיאונים, ספריות, מקומות שבהם נמכרים כרטיסי נסיעה לתחבורה הציבורית, אתרי הנצחה, אתרים לאומיים, אתרי עתיקות, גנים לאומיים, שמורות טבע ומרכולים גדולים (אלה המוגדרים "חנות גדולה" לפי חוק קידום התחרות בענף המזון מ-2014).

החוק אינו חל על תורים לטיפול רפואי, ועל מקומות שבהם ההמתנה נעשית בכלי רכב או לתורים שנקבעו מראש. נותן השירות זכאי לבקש מהאזרח הוותיק להציג תעודת זהות כדי להוכיח את זכאותו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker