התאחדות התעשיינים: מי יישא בעלויות העובדים בבידוד בגלל הקורונה?

משרד הבריאות הרחיב את הנחיותיו לבידוד של החוזרים ממדינות מזרח אסיה ואלה לא יוכלו להגיע למקומות העבודה ■ המעסיקים דורשים הבהרות: לטענתם לא ניתן לדרוש מהמגזר הפרטי לשאת בעלויות ימי היעדרות מהעבודה, כיוון שאין מקור חוקי לכך

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהל בידוד בבית החולים שיבא שהוקם בעקבות התפשטות הקורונה, בתחילת החודש
אוהל בידוד בבית החולים שיבא שהוקם בעקבות התפשטות הקורונה, בתחילת החודשצילום: תומר אפלבאום

משרד הבריאות הרחיב את ההנחיות לבידוד של 14 יום גם לשבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו. בעקבות ההנחיות החדשות, פנה אתמול (א') ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, לשר הרווחה והעבודה, אופיר אקוניס ולסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בבקשה להנחיות לגבי חובת המעסיקים.

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשייניםצילום: הילה תומר

המעסיקים טוענים כי לא ניתן לדרוש מהמגזר הפרטי לשאת בעלויות ימי היעדרות מהעבודה וכי אין מקור חוקי לחיוב זה. "בהתאם לחוק ולתקנות הרלוונטיות, על מעסיק לשלם דמי מחלה לעובדו, רק כאשר העובד מצוי באי-כושר הנובע ממצב בריאותי לקוי ואינו מסוגל לעבוד עקב מחלה", נכתב במכתב. "לאור העובדה שאלה אינם פני הדברים, מי שנמצא בתקופת בידוד אינו בהכרח חולה או מצוי במצב בריאותי לקוי. נראה כי אין מקור חוקי לחיוב של המגזר העסקי בתשלום דמי מחלה למשך תקופת הבידוד, ויש לחייב את העובדים בניצול מכסת ימי המחלה השנתית המוגבלת".

בצווים ובהנחיות שהוציא משרד הבריאות לא צויין מי יישא בעלות הבידוד הממושך לאיסור העסקה של עובדים ששבו מחופשה ביעדים שצויינו. "היעדר הבהרה זה יוצר בלבול במגזר העסקי", כתב נשיא התאחדות התעשיינים.

בגלל החשש מהרחבת הצו גם למדינות נוספות, בהתאחדות התעשיינים דורשים הבהרות. "נבקש להבהיר את הנושא ולקבוע את מקור מימון עלות הבידוד של העובדים המצייתים להנחיות משרד הבריאות. אם ייקבע כי עלויות אלו יושתו על המעסיקים והעובדים, נודה להפניה למקור החוקי המסמיך זאת. בנוסף, נבקש את הבהרות המשרדים באשר לאפשרות להעסיק עובדים בריאים, המצויים בבידוד, במסגרת של עבודה מהבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker