לאחר דיונים ארוכים: בנק ישראל פירסם הקלות בניהול חשבונות בנקים - לגופים שמתחרים בהם

הוראה חדשה של המפקחת על הבנקים מבטלת חלק מהחובות בתחום איסור הלבנת ההון, שהקשו על נותני אשראי חוץ בנקאי ועל פלטפורמות לתיווך באשראי בניהול חשבונות בבנקים ■ מנכ"ל טריא: "זו אינה בשורה תחרותית"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
בנק ישראל
בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

בנק ישראל הודיע היום (שני) על ההקלות שבכוונתו להנהיג ביחסים בין הבנקים לגופים המתחרים בהם בנתח מסוים מפעילותם - נותני אשראי חוץ בנקאי, ומפעילי מערכות לתיווך באשראי (פלטפורמות אשראי בין עמיתים, או P2P). לפי ההנחיות החדשות, הגופים יהיו פטורים מחשיפת רשימות הלקוחות שלהם בפני הבנקים.

בנק ישראל הצהיר כבר ב-2017 כי בכוונתו להנהיג הקלות בדרישות איסור הלבנת ההון הקשורות בפעילות של פלטפורמות ה-P2P בבנקים. פרסום ההוראות החדשות מתאפשר לאחר שפורסמו צווי איסור הלבנת הון. אלה חלים על נותני האשראי החוץ-הבנקאי והפלטפורמות לאשראי P2P. הצווים ניתנו לאחר שרגולטורים שונים הביעו את מורת רוחם על הקשיים שבהם הגופים נתקלים בפעילותם בבנקים.

לפי טיוטה להוראת ניהול בנקאי תקין (נב"ת) שפירסמה היום המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, אם נותן אשראי חוץ-בנקאי או פלטפורמת אשראי P2P פועלים לפי רישיון שנתנה רשות שוק ההון, הבנקים לא יצטרכו לדרוש מהם הצהרות בשאלה אם הם פועלים בחשבונם בעבור אחר. במצב הקיים, לפי צו איסור הלבנת ההון החל על הבנקים, נדרשים לקוחות הבנקים להצהיר אם הם פועלים בחשבונותיהם בעבור אחרים.

חדווה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: מגד גוזני

הדרישה הזאת הביאה לכך שהגופים למעשה נדרשו לגלות לבנקים מיהם לקוחותיהם. במקרה שהלקוח הוא תאגיד, נדרשו הגופים לגלות גם מיהם בעלי השליטה בו. לפי בנק ישראל, כיום נדרשות הצהרות כאלה "בעת פתיחת חשבון בבנק, בעת שינוי בעלות בחשבון (הוספת או גריעת שותף בחשבון), בעת ביצוע פעולה בסכום מעל סף מסוים, וכדומה".

הקושי בעמידה בדרישות איסור הלבנת ההון התעורר מפני שבחשבונות הבנק של הגופים למתן אשראי או לתיווך באשראי מנוהלים כספים שחלקם אינם של הגופים עצמם, אלא של לקוחותיהם. לפי בנק ישראל, "ההקלה תסיר חסם משמעותי המקשה כיום על גופים אלה לפעול במערכת הפיננסית הישראלית ולהתחרות במערכת הבנקאות".

לדברי בר, השינוי "יקל משמעותית על פעילותם השוטפת של גופים פיננסיים שקיבלו רישיון למתן אשראי או להפעלת מערכת לתיווך באשראי מרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. מערכת הבנקאות נדרשת לתת שירות לגופים אלה, מבלי להתפשר על הציות להוראות איסור הלבנת הון".

שחף ארליך
שחף ארליךצילום: ליהי גרדמן

לפי צווי איסור הלבנת ההון החלים על נותני האשראי והפלטפורמות לאשראי P2P, הם ממילא נדרשים לזהות את לקוחותיהם ולדווח על פעילות בלתי-רגילה בחשבונותיהם.  על פי בנק ישראל, "ההערכה היא שסיכוני הציות הכרוכים במתן שירות לגוף שקיבל רישיון ושחל על פעילותו צו איסור הלבנת הון בתוקף אינם גבוהים, ומאפשרים מתן הקלות מסוימות מהדרישות שחלות מכוח צו איסור הלבנת הון" (הצו החל על הבנקים).

שחף ארליך - מנכ"ל טריא, פלטפורמה לאשראי P2P - אמר: "הצעדים שמציע בנק ישראל אינם אלה שהבטיח. לצערנו, המפקחת על הבנקים מציעה את המינימום, שאינו מהווה בשורה תחרותית. המפקחת נתנה פטור חלקי מהעברה שוטפת של רשימת הלקוחות. זה רחוק מאוד מההבטחות שנתנו בכנסת נציגי בנק ישראל. הם טענו שלאחר שיפורסם צו איסור הלבנת הון, נוכל לנהל חשבון נאמנות, והבנקים לא יעצרו את פעולות טריא. במצב הנוכחי, חשבון הבנק שלנו, שמהווה תשתית חיונית, מוחזק על ידי המתחרה - שברצותו יכול להפסיק את פעילותנו. על הממשלה, המחוקק והרגולטורים למצוא פתרון לבעיה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker