אנדרו אביר נכנס לתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל

אביר ניהל עד כה את חטיבת השווקים בבנק ישראל, וניצח על רכישות המט"ח שמבצע הבנק ■ הוא יסייע לנגיד אמיר ירון במימוש התוכנית האסטרטגית שהוא מגבש

אבי וקסמן
אבי וקסמן
אנדרו אביר
אנדרו אבירצילום: דוברות בנק ישראל

אנדרו אביר מתחיל היום (ראשון) את כהונתו כמשנה לנגיד בנק ישראל, לאחר שהממשלה אישרה הבוקר את המינוי – כך הודיע בנק ישראל. עד כה, ומאז 2011, כיהן אביר כמנהל חטיבת השווקים בבנק המרכזי.

משרת המשנה לנגיד נותרה בלתי מאוישת מאז פרישתה של ד"ר נדין בודו-טרכטנברג בסוף פברואר 2019. בתקופה זו פגש הנגיד מועמדים שונים לתפקיד המשנה לנגיד, ובחירתו באביר - ולא בכלכלן מהאקדמיה, למשל - מסמנת את העדפתו לאיש ביצוע שיוכל להתחיל בעבודתו ללא צורך בתקופת למידה, ולסייע לירון ביישום התוכנית האסטרטגית שהוא מגבש בבנק מאז מינויו לנגיד בדצמבר 2018. התוכנית כוללת, בין השאר, אימוץ של חדשנות טכנולוגית בבנק ישראל ובגופים הנתונים לפיקוחו, וקפיצת מדרגה במערכות התשלומים בישראל.

הנגיד יידרש לאתר כעת מנהל חדש לחטיבת השווקים – כמו גם מפקח על הבנקים, מנהל לחטיבת משאבי האנוש והמינהל בבנק ישראל, וייתכן שגם מנהל לחטיבה חדשה בתחום התשלומים והסליקה, שבבנק ישראל שוקלים להקים. במסגרת תפקידו בחטיבת השווקים, היה אביר אחראי על ניהול יתרות המט"ח של הבנק ועל הוצאתה לפועל של מדיניות הריבית של הבנק, ושל מדיניותו בשוק במט"ח.

לפי חוק בנק ישראל, הממשלה ממנה את המשנה לנגיד לכהונה של חמש שנים, ויכולה למנותו לכהונה אחת נוספת בלבד. עם זאת, במקרה של מינוי נגיד חדש, כהונתו של המשנה לנגיד נפסקת שנה לאחר מינוי הנגיד – אלא אם הממשלה מחליטה, לפי המלצת הנגיד, כי המשנה לנגיד ימשיך לכהן עד סוף תקופת הכהונה שלה מונה.

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אייל טואג

המשנה לנגיד משמש ממלא מקום הנגיד במקרה שכהונתו נגמרת או שנבצר ממנו למלא את תפקידו – כפי שקרה ב-2013, כשפרופ' קרנית פלוג מילאה את מקומו של פרופ' סטנלי פישר לפני שמונתה רשמית לנגידה, וכפי שקרה למשך כמה שבועות ב-2019, כשבודו-טרכטנברג מילאה את מקומה של פלוג עד מינויו של ירון.

אביר חבר מאז 2017 בוועדה המוניטרית בבנק ישראל, האחראית בין השאר על קביעת הריבית במשק. הוא התחיל לעבוד בבנק ישראל ב-1987, ככלכלן, ושימש מ-2003 מנהל חדר עסקות המט"ח של הבנק, ומ-2008 סגן מנהל חטיבת השווקים וראש האגף הפיננסי בה. אביר, יליד בריטניה, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ומדע המדינה מאוניברסיטת אוקספורד ותואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית.

כמשנה לנגיד, אביר ימשיך לכהן בוועדה המוניטרית - אבל מכיוון שהמשנה לנגיד חבר ממילא בוועדה, מינויו למשנה לנגיד יפנה מושב נוסף בוועדה לעובד נוסף בבנק ישראל, שימנה הנגיד. כיום חברים בוועדה חמישה חברים מתוך שישה בהרכבה המלא, בגלל היעדרו של משנה לנגיד. אביר ישמש לכהן כחבר גם במועצה המינהלית בבנק ישראל, שאליה הצטרף במארס 2019. 

בנובמבר, לאחר החלטת הריבית האחרונה של הבנק, הסביר אביר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי להערכתו, התערבות בשוק המט"ח – ולא הפחתת ריבית – היא הדרך הטובה ביותר, בעת הנוכחית, לתמיכה במשק ולהעלאת האינפלציה לתוך טווח היעד של הבנק המרכזי. "מרחב הפעולה בכל הנוגע לשיעור הריבית מוגבל", אמר אביר, שהתייחס לכך כי שיעור הריבית בישראל (0.25%) ממילא קרוב לאפס - "בעוד באופן תיאורטי, קיים מרחב בלתי-מוגבל לרכישת דולרים". בנק ישראל – בניצוחו של אביר - רכש כמעט 7 מיליארד דולר מאז אוקטובר 2019, ויתרות המט"ח של הבנק זינקו לשיא חדש, 130 מיליארד דולר (נכון לסוף ינואר 2020).

לפי ההודעה שפירסם בנק ישראל בינואר, כשהנגיד המליץ לממשלה על מינוי אביר למשנה לנגיד, אביר עמד במסגרת תפקידיו בבנק בראש צוות בין-משרדי להתמודדות עם השלכות המשבר הפיננסי העולמי על השווקים הפיננסיים בישראל, השתתף בשילוב המשק במערכת התשלומים הבינלאומית (CLS), שימש יועץ מטעם קרן המטבע הבינלאומית לבנקים מרכזיים בעולם, והטמיע מערכות מסחר מתקדמות לניהול יתרות המט"ח של ישראל. כמנהל חטיבת השווקים הוא משמש דירקטור מטעם בנק ישראל בבורסה לניירות ערך.

הנגיד ירון אמר: "אני מודה לראש הממשלה ולשרים על שקיבלו את המלצתי למנות את אנדרו אביר למשנה לנגיד, ולחברי הוועדה למינויים בכירים אשר בדקו את כשירות המינוי ואישרו אותו. אני מאחל לאנדרו הצלחה רבה בתפקידו ובטוח בהצלחתו".

המינוי של אביר בתקופת ממשלת מעבר דרש קבלת חוות דעת מיוחדת מהיועץ המשפטי לממשלה. במשרד היועץ הכריעו כי נוכח ההתמשכות החריגה של תקופת הבחירות, יש לאפשר את המינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker