חברת S&P השאירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי

בחברת הדירוג אומרים כי חרף העלייה בגירעון, יש סיבות טובות שלא לדאוג במיוחד ליציבות הפיסקלית של ישראל ■ S&P מדרגת את האג"ח של ממשלת ישראל AA מינוס - בדוגמה לדירוג שלה לסלובניה, צ'כיה, אסטוניה, טאיוואן וקטאר

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלוןצילום: אלכס קולומויסקי
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הודיעה הערב (שישי) כי החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ללא שינוי. הדירוג יישאר AA מינוס - הרמה שאליה העלתה אותו החברה באוגוסט 2019. תחזית הדירוג נשארה גם היא ללא שינוי - תחזית יציבה, שמשמעותה כי החברה אינה צופה העלאה או הורדה של הדירוג בעתיד הקרוב.

ב-S&P אומרים כי כלכלת ישראל צפויה להמשיך לצמוח גם נוכח ההאטה הגלובלית - בקצב של 3% ב-2020 ו-3%-3.1% בשלוש השנים שאחריה. בחברה גם סבורים כי חרף שלוש מערכות הבחירות הרצופות, הממשלה שתקום אחריהן תימנע מהגדלה משמעותית של החוב הציבורי. למרות זאת, הוא צפוי לגדול במידה מסוימת נוכח הגירעון הממשלתי, שיהיה בסביבות 3.5% מהתמ"ג בממוצע ב-2020-2021, להערכתה של חברת הדירוג.

למרות הביצועים הכלכליים הנאים של ישראל בשנים האחרונות, אומרים כלכלני S&P, הממשלה נקטה מדיניות פרו-מחזורית, והרחיבה את הגירעון דווקא כשמחזור העסקים האיר פנים למשק. חרף העלייה בגירעון, יש סיבות טובות שלא לדאוג במיוחד ליציבות הפיסקלית של ישראל, אומרים ב-S&P. לפי הדו"ח שפירסמה חברת הדירוג, "החוב הממשלתי כיום נמוך בהרבה מבעבר, לאחר שירד ביותר מ-10% מהתמ"ג בעשר השנים האחרונות. כמו כן, ללא תלות בתוצאות הבחירות, אחד הסעיפים הראשונים בסדר היום אחריהן צפוי להיות הידוק פיסקלי".

להערכת החברה, הגירעון הממשלתי יירד למעט מתחת ל-3% מ-2022. ההערכה מתבססת בין השאר על כך שלדבריהם, קיים "מרווח" להפחתה של הטבות מס קיימות, העלאה בשיעורי מס מסוימים, שיפורים בציות לחוקי המס ובגביית המסים, והתייעלות בהוצאות. הדו"ח החדש של S&P מחמיא לבנק ישראל ומכנה אותו "מוסד אמין ביותר, המחזיק ברקורד ארוך של עצמאות בפעילותו, ובארנסל המלא של כלים מוניטריים מבוססי שוק".

מטה S&Pצילום: רויטרס

עם העלאת דירוג האשראי של ישראל על ידי S&P לפני שנה וחצי, קיוו במשרד האוצר כי העלאות נוספות בדרך. למרות זאת, שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות לא הלכו בעקבות S&P לעת עתה, והדירוג שמעניקה S&P לממשלת ישראל גבוה כיום ברמה אחת מאלה שהן מעניקות לה.

חברת הדירוג מודי'ס (Moody’s) מעניקה לישראל החל מאפריל 2008 את הדירוג A1 (המקביל ל-A פלוס). ביולי 2018 העלתה מודי'ס את תחזית הדירוג לחיובית, שמשמעותה כי תיתכן העלאת דירוג אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות. חברת הדירוג פיץ' (Fitch) מעניקה לישראל את הדירוג A פלוס עם תחזית יציבה.

הדירוג של S&P נוגע לחוב ארוך הטווח שמנפיקה הממשלה, במט"ח ובשקלים. בסולם של S&P נמצא הדירוג של ישראל, AA מינוס, שלוש רמות מתחת לדירוג המרבי, AAA. ישראל חולקת את הדירוג הזה בספרי S&P עם צ'כיה, אסטוניה, טאיוואן, קטאר ואיי התעלה הקטנים ג'רזי וגרנזי, והחל מיוני 2019 גם עם סלובניה, שדירוגה הועלה מ-A פלוס.

ב-8 בינואר 2020 הנפיקה הממשלה בלונדון אג"ח בסך 3 מיליארד דולר, לטווח זמן של עשר שנים (מיליארד דולר) ו-30 שנה (2 מיליארד דולר). במשרד האוצר אמרו אז כי מרווחי הריבית על האג"ח, לעומת אג"ח של ממשלת ארה"ב לטווחי זמן דומים, היו הקטנים ביותר שהושגו בהנפקת אג"ח של ממשלת ישראל בחו"ל מעולם: 68 נקודות בסיס באג"ח לעשר שנים ו-115 נקודות בסיס באג"ח ל-30 שנה - לעומת 75 ו-125 נקודות בסיס, בהתאמה, בהנפקה הדולרית שערך משרד האוצר בינואר 2018.

דירוג אשראי - הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב - הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker