עימות בישיבת הממשלה: נתניהו לא קיבל את תחזית הגירעון של האוצר

בכירי משרד האוצר התייצבו בישיבת הממשלה כדי להזהיר את השרים מהגירעון הגדול שייווצר, לפי התחזית, אם הוצאות הממשלה יימשכו לפי הקצב הנוכחי ■ ראש הממשלה נתניהו לא קיבל את הדברים, וטען כי מדובר בתחזית שגויה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים49
בנימין נתניהו (ימין) ומשה כחלון בישיבת הממשלה
בנימין נתניהו (ימין) ומשה כחלון בישיבת הממשלהצילום: אלכס קולומויסקי

בכירי משרד האוצר התייצבו הבוקר (א') בישיבת הממשלה כדי להזהיר את השרים מהגירעון התקציבי הגבוה שייווצר, לפי התחזית שלהם, אם הוצאות הממשלה יימשכו בקצב הצפוי, ולא יינקטו כל צעדי התכנסות.

האוצר הציג מספרים מבהילים: גירעון של 4.2% ב-2021, ושל 4.1% ו-4% בשנים הבאות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשרים שהקשיבו לכך, לא קיבלו את הדברים בשוויון נפש. יותר מכך - הם טענו כי מדובר בתחזית שגויה. בזמן שנציגי האוצר הציגו את התחזית, נתניהו טען כי במסגרת תקציב 2021, יעד הגירעון יהיה 3.0%-3.3% ללא העלאת מיסים - 1% פחות מהתחזית של האוצר. שרים כמו זאב אלקין, אלי כהן, אמיר אוחנה ומירי רגב הביעו הסכמה עם טענות ראש הממשלה.

גירעון

נתניהו התבסס בטענתו זו על כך שהממשלה מתנהלת כיום על בסיס תקציב המשכי, כלומר מוציאה בכל חודש 1/12 מתקציב 2019, ועל כך שמשרד האוצר מכתיב כבר בימים אלה מדיניות קיצוצים שוטפת. אלא שלמרות הקיפאון הפוליטי, קשה להאמין ש-2020 תסתיים ללא תקציב חדש. הקיצוצים שמשרד האוצר מוביל בימים אלה אינם רשמיים, ולא בהכרח יימשכו עד לסוף השנה. זאת משום שגם אם האוצר מקצץ את הוצאותיו של משרד מסוים בינואר, המדיניות הממשלתית היא שתכריע אם נראה קיצוץ בתקציב השנתי של המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום