האזהרות שהאוצר עומד להציג לממשלה - ותרחיש הבלהות שעדיין לא נכנס לתחזיות

במשרד האוצר מזהירים מפני פגיעה קשה בשירותים לציבור במקרה שלא תקום ממשלה חדשה גם לאחר הבחירות הקרובות ■ בינתיים, תחזית צמיחה של המשרד ל-2020 הופחתה מ-3.2% ל-3%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו, כחלון
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלוןצילום: מארק ישראל סלם

במה שנהפך לריטואל חצי שנתי, יופיעו ביום ראשון בכירי משרד האוצר בישיבת הממשלה ויציגו לה את ההשלכות הקשות של הקיפאון הפוליטי על מצבה של קופת המדינה. פקידי האוצר יזהירו כי המצב הפוליטי, שבגללו לא נחקק עדיין תקציב המדינה ל-2020, צפוי להתחיל לפגוע בצמיחת המשק - בין השאר בגלל הפגיעה הצפויה בתעסוקה במגזר הציבורי.

האזהרות יוצגו במסגרת תחזית התקציב התלת-שנתית (הנומטור), הפורט למספרים את האתגרים התקציביים המצפים לממשלה לקראת השנים הבאות ואת צעדי ההתכנסות (הגדלת הכנסות והפחתת הוצאות) שהיא תידרש לעשות. אלה מסתכמים לפי התחזית ב-30 מיליארד שקל ב-2021, ובעוד כמה מיליארדי שקלים בשנים הבאות - בהנחה שתקרת הגירעון לא תעלה לעומת זו הקבועה כיום בחוק, אבל גם בלא התחשבות בהוצאות שעדיין לא תוקצבו, כמו הגדלת קצבאות הנכים או התוכנית הרב-שנתית החדשה של מערכת הביטחון. 

ברקע לכל אזהרות עומד תרחיש בלהות שעדיין לא תורגם למספרים במסמכים של משרד האוצר - מפני שהסבירות המיוחסת לו נמוכה עדיין: התרחיש שבו גם אחרי הבחירות השלישיות, במארס, לא תקום ממשלה, כך שתקציב המדינה ל-2020 לא ייחקק כלל. במצב כזה, התקציב ההמשכי שנכנס לתוקף ב-1 בינואר (תקציב 1/12), המבוסס על תקציב 2020, יישאר בתוקף גם בתחילת 2021. 

"אם נישאר עם תקציב המשכי במשך כל השנה, אמנם הגירעון יירד, אבל תהיה לכך השפעה קשה מאוד על השירותים שהממשלה נותנת לציבור", אמר היום (חמישי) בכיר במשרד האוצר . "תקציב המשכי הוא רע, מפני שאין סדרי עדיפויות ואין רפורמות. זה עלול להשפיע על הצמיחה ועל הכנסות הממשלה". לדבריו, בימים האחרונים כבר מתקבלות במשרד האוצר בקשות לתקצוב של צרכים מיוחדים שאינם מטופלים בגלל מנגנון התקציב ההמשכי. בכיר אחר במשרד אמר כי בלתי-אפשרי שלא לפגוע פגיעה קשה בשירותי הממשלה לציבור אם התקציב ההמשכי יישאר בתוקף במשך כל השנה. 

עם זאת, בינתיים מבוססות התחזיות של משרד האוצר על ההנחה כי בכל זאת ייחקק תקציב במשך 2020. גם במקרה כזה, יהיה על הממשלה לגשר על פער גדול בין ההכנסות להוצאות - וזאת אף שבמשרד האוצר מציינים בסיפוק כי בחודשים האחרונים ניכרת מגמת שיפור בקצב הגודל של הכנסות המדינה.  

אף שגביית המסים מתאוששת, תחזית ההכנסות ל-2020 עודכנה בכ-800 מיליון שקל כלפי מטה לעומת התחזית שהוצגה לממשלה ביוני, ל-361.3 מיליארד שקל. העדכון נובע ברובו מהפחתה של תחזית האינפלציה. תחזית הצמיחה של משרד האוצר לשנה הנוכחית עודכנה גם היא, מ-3.2% ל-3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker