הממשלה גייסה 3 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בלונדון

שני שלישים מהסכום גויסו באג"ח ל-30 שנה ■ המרווחים לעומת אג"ח של ממשלת ארה"ב היו הקטנים ביותר מעולם בהנפקה של הממשלה בחו"ל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת לונדון
אבי וקסמן
אבי וקסמן

משרד האוצר השלים היום (ד') הנפקה של 3 מיליארד דולר (כ-10.4 מיליארד שקל) באג"ח ממשלתיות בלונדון. האג"ח הונפקו לטווח זמן של עשר שנים (מיליארד דולר) ו-30 שנה (2 מיליארד דולר). 

הריבית (קופון) על האג"ח לעשר שנים היא 2.5%, ועל האג"ח ארוכות הטווח יותר - 3.375%. מרווחי התשואה בין האג"ח שהונפקו לאג"ח של ממשלת ארה"ב לטווחי זמן דומים הם 68 נקודות בסיס באג"ח לעשר שנים ו-115 נקודות בסיס באג"ח ל-30 שנה, לעומת 75 ו-125 נקודות בסיס, בהתאמה, בהנפקה הדולרית שערך משרד האוצר לפני שנתיים. במשרד האוצר אומרים כי מרווחים אלה הם הקטנים ביותר שהושגו בהנפקת אג"ח של הממשלה בחו"ל מעולם. 

החתמים בהנפקה היו גולדמן סאקס, סיטיבנק ו-BofA Securities (לשעבר בנק אוף אמריקה מריל לינץ'). הביקוש, על פי משרד האוצר, הסתכם בכ-20 מיליארד דולר - פי 6.8 מהסכום שהונפק, והביקוש הגבוה ביותר מעולם בהנפקת אג"ח של הממשלה בחו"ל.

בשנים האחרונות נוהג משרד האוצר להנפיק אג"ח בחו"ל מדי שנה בינואר - בדולר וביורו לסירוגין. לפני שנה גויסו מיליארד יורו (כ-10.6 מיליארד דולר לפי שער החליפין אז) בהנפקה הגדולה ביותר מעולם של הממשלה בחו"ל. לפני שנתיים גויסו 2 מיליארד דולר. גם ב-2018 וב-2019 הונפקו האג"ח לעשר שנים ול-30 שנה. ב-2017 הונפקו בלונדון אג"ח ב-2.25 מיליארד יורו, לעשר שנים ול-20 שנה. 

משה כחלון ורוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, קיבל את ההחלטה על ההנפקה לאחר בחינת המצב בשווקים, ובעקבות פגישות שנערכו בין נציגי משרד האוצר למשקיעים באירופה ובצפון אמריקה. במשרד האוצר אומרים כי אנשי אגף החשב הכללי ערכו גם כמה שיחות ועידה עם משקיעים מהמזרח הרחוק. 

הנפקת האג"ח נעשית על פי העקרונות המותווים בתוכניות הגיוס ארוכת הטווח של משרד האוצר. באגף החשב הכללי פועלים להאריך את טווח הזמן של סדרות האג"ח הממשלתיות, כדי להקטין את סיכון המיחזור של החוב הממשלתי. הסכומים שגויסו ישמשו לממן את הגירעון בתקציב המדינה, שהסתכם ב-2019 ב-52.2 מיליארד שקל, לעומת תכנון בתקציב לגירעון בסך 40.2 מיליארד שקל בלבד. 

בסוף הרבעון השלישי של 2019 הסתכם החוב הממשלתי ב-822.3 מיליארד שקל, לעומת 788.3 מיליארד שקל בסוף 2018. החוב במט"ח מהווה כ-14% מהחוב הממשלתי. 

על פי משרד האוצר, הביקוש בהנפקה התקבל בין השאר מ"משקיעים אסטרטגיים איכותיים כגון בנקים מרכזיים, קרנות פנסיה, חברות ביטוח וגופים שמחזיקים בניירות הערך של מדינת ישראל לאורך זמן. בהנפקה השתתפו יותר מ-400 משקיעים שונים מכ-40 מדינות, ובהן ארה"ב, בריטניה וגרמניה. בין היתר, נרשמו ביקושים רבים בקרב משקיעים מוסדיים אסיאתיים מיפן, הונג קונג ומדינות נוספות".

חזקיהו אמר כי "גובה ההנפקה והעלות הנמוכה שהושגה יהוו נדבך חשוב במימון פעילות הממשלה בשנה הקרובה. הם מעידים יותר מכל על ביסוסה של מדינת ישראל בשווקים הפיננסיים הגלובליים".

סגן החשב הכללי גיל כהן הוסיף כי "סך הביקושים הגבוה והמרווחים הם תוצאה ישירה של עוצמתה של כלכלת ישראל ומדיניות מקצועית בניהול החוב הממשלתי בשנים האחרונות. העובדה שמדינת ישראל מנפיקה באופן שוטף אג"ח חדשות לטווחים של עשר ו-30 שנה בהיקפים גדלים והולכים מצביעה על אפשרויות המימון המגוונות של המדינה בשוקי ההון העולמיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker