אמיר ירון ימליץ למנות את אנדרו אביר למשנה לנגיד בנק ישראל

אביר הוא מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל ■ משרת המשנה לנגיד אינה מאוישת מאז פרישתה של ד"ר נדין בודו-טרכטנברג

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו אביר
אנדרו אבירצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן
אבי וקסמן

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ימליץ לממשלה למנות למשרת המשנה לנגיד את אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל – כך הודיע היום (רביעי) הבנק. אביר מנהל את חטיבת השווקים בבנק ישראל מאז 2011, ואחראי בתפקידו על ניהול יתרות המט"ח של הבנק ועל הוצאתה לפועל של מדיניות הריבית של הבנק, ושל מדיניותו בשוק במט"ח. 

ביצוע המינוי אינו טריוויאלי בתקופה שבה מכהנת ממשלת מעבר, בגלל ההגבלות המשפטיות החלות עליה – אבל בבנק ישראל מעריכים כי המינוי יזכה בברכתו של היועץ המשפטי לממשלה, שכבר אישר מינוי מפכ"ל קבוע במשטרה ונציב קבוע בשירות בתי הסוהר. מינוי המשנה לנגיד כפוף לאישור הממשלה, ולפני כן - לאישור בוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג.

משרת המשנה לנגיד אינה מאוישת מאז פרישתה של ד"ר נדין בודו-טרכטנברג בסוף פברואר 2019. בתקופה זו פגש הנגיד מועמדים שונים, ובחירתו באביר - ולא בכלכלן מהאקדמיה, למשל - מסמנת את העדפתו לאיש ביצוע שיוכל להתחיל בעבודתו ללא צורך בתקופת למידה, ולסייע לירון ביישום התוכנית האסטרטגית שהוא מגבש בבנק בשנה האחרונה. התוכנית כוללת, בין השאר, אימוץ של חדשנות טכנולוגית בבנק ישראל ובגופים הנתונים לפיקוחו, וקפיצת מדרגה במערכות התשלומים בישראל.

אביר חבר מ-2017 בוועדה המוניטרית בבנק ישראל, האחראית בין השאר על קביעת הריבית במשק. הוא התחיל לעבוד בבנק ישראל ב-1987, ככלכלן, ושימש מ-2003 מנהל חדר עסקות המט"ח של הבנק, ומ-2008 סגן מנהל חטיבת השווקים וראש האגף הפיננסי בה. אביר, יליד בריטניה, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ומדעי המדינה מאוניברסיטת אוקספורד, ותואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: דוברות בנק ישראל

כמשנה לנגיד, אביר ימשיך לכהן בוועדה המוניטרית -  אבל מכיוון שהמשנה לנגיד חבר ממילא בוועדה, מינויו למשנה לנגיד יפנה מושב נוסף בוועדה לעובד נוסף בבנק ישראל, שימנה הנגיד. כיום חברים בוועדה חמישה חברים מתוך שישה בהרכבה המלא. אביר ישמש לכהן כחבר גם במועצה המינהלית בבנק ישראל, שאליה הצטרף במארס 2019. 

בנובמבר 2019, לאחר החלטת הריבית האחרונה של הבנק, הסביר אביר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי להערכתו, התערבות בשוק המט"ח – ולא הפחתת ריבית – היא הדרך הטובה ביותר, בעת הנוכחית, לתמיכה במשק ולהעלאת האינפלציה לתוך טווח היעד של הבנק המרכזי. "מרחב הפעולה בכל הנוגע לשיעור הריבית מוגבל", אמר אביר, שהתייחס לכך כי שיעור הריבית בישראל (0.25%) ממילא קרוב לאפס - "בעוד באופן תיאורטי, קיים מרחב בלתי-מוגבל לרכישת דולרים".

בנק ישראל, בניצוחו של אביר, רכש דולרים בקצב מהיר מאז החלטת הריבית האחרונה, ויתרות המט"ח זינקו לשיא חדש, 126 מיליארד דולר (נכון לסוף דצמבר 2019). מחר (חמישי) תתקבל בבנק החלטת ריבית חדשה.

לפי ההודעה שפירסם בנק ישראל, אביר עמד במסגרת תפקידיו בבנק בראש צוות בין-משרדי להתמודדות עם השלכות המשבר הפיננסי העולמי על השווקים הפיננסיים בישראל, השתתף בשילוב המשק במערכת התשלומים הבינלאומית (CLS), שימש יועץ מטעם קרן המטבע הבינלאומית לבנקים מרכזיים בעולם, והטמיע מערכות מסחר מתקדמות לניהול יתרות המט"ח של ישראל. כמנהל חטיבת השווקים הוא משמש דירקטור מטעם בנק ישראל בבורסה לניירות ערך.

לפי חוק בנק ישראל, הממשלה ממנה את המשנה לנגיד, לפי המלצת הנגיד. המשנה לנגיד משמש ממלא מקום הנגיד במקרה שכהונתו נגמרת או שנבצר ממנו למלא את תפקידו. לדוגמה, כפי שקרה ב-2013, כשפרופ' קרנית פלוג מילאה את מקומו של פרופ' סטנלי פישר לפני שמונתה רשמית לנגידה, וכפי שקרה למשך כמה שבועות ב-2019, כשבודו-טרכטנברג מילאה את מקומה של פלוג עד מינויו של ירון.

הנגיד ירון אמר כי הציג לראש הממשלה את הידע, היכולות והניסיון של אביר "בכל התחומים הרלוונטיים, שבזכותם אני סבור שהוא מתאים לתפקיד. לשינויים הטכנולוגיים השפעה משמעותית על הכלכלה, הסביבה העסקית ופעילות הבנק. אנדרו יעמיד לרשות הבנק את ניסיונו ארוך השנים בהתוויית מדיניות וביישומה, ובתפעול של מערכות פיננסיות מורכבות, תוך אימוץ של חדשנות טכנולוגית. כל אלה יסייעו לנו להוביל את המהלכים שבנק ישראל מתעתד להניע במערכות הפיננסיות ובכלכלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker