כלכלנים מעריכים: בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי

החלטת הריבית תתפרסם ביום חמישי ■ בנק ישראל רכש בדצמבר 2.3 מיליארד דולר, בהמשך לרכישות של 1.2 מיליארד דולר בנומבר ■ יתרות המט"ח זינקו לשיא חדש: 126 מיליארד דולר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

בנק ישראל יפרסם השבוע את החלטת הריבית התקופתית שלו. באופן חריג, החלטת הריבית תתקבל ביום חמישי, ולא ביום שני.

כל הכלכלנים שהשיבו על הסקר של סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג, נכון לאתמול (ב') אחר הצהריים, העריכו כי הריבית תישאר ללא שינוי ברמה של 0.25%. לפני החלטת הריבית הקודמת, ב-25 בנובמבר 2019, רוב קטן מקרב הנסקרים העריך כי יוחלט להוריד את הריבית מ-0.25% ל-0.1%.

הריבית לא הופחתה בנובמבר, אך הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה אז על צעד חלופי: רכישת מט"ח. מיד לאחר מכן, בנק ישראל חזר לשוק המט"ח - לאחר כמעט שנתיים שבהן לא ביצע רכישות משמעותיות - מלבד הרכישות לפי התוכנית לקיזוז ההשפעה של הפקת הגז בישראל, שהופסקו בסוף 2018.

בתוך כמה ימים, עד סוף נובמבר, רכש הבנק 1.2 מיליארד דולר, ויתרות המט"ח שלו תפחו לשיא חדש - 122.4 מיליארד דולר. היום הודיע הבנק כי בדצמבר נרכשו עוד 2.3 מיליארד דולר, והיתרות זינקו ל-126 מיליארד דולר.

רכישות הדולרים היו אמורות לעצור את ההתחזקות המואצת של השקל. הן הצליחו בכך באופן זמני, אבל בינתיים חזרו שערי הדולר והיורו לרמה דומה לזאת שבה שהו ערב ההודעה על החלטת הריבית האחרונה. עם זאת, הדולר עצמו נחלש באותה תקופה בכ-2% מול סל מטבעות, לפי מדד הדולר. בערכו של היורו לא חל שינוי ניכר, לפי שער החליפין האפקטיבי שמחשב הבנק המרכזי של אירופה.

דולר ארה"ב

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI, רפי גוזלן, לא פסל השבוע את האפשרות כי הרכישות של בנק ישראל יביאו לפיחות בשקל בכל זאת. לדבריו, בעבר, "באפיזודות שבהן הפגין הבנק נחישות תוך רכישות מצטברות בהיקפים גבוהים, הגיע לבסוף הטריגר שהוביל לפיחות מהיר יחסית בשער השקל, ואנו מצפים להתפתחות זהה גם בחודשים הקרובים". אפשרות לפיחות, הוסיף גוזלן, קיימת גם אם ישראל תיעשה מעורבת יותר בסכסוך המסלים בין ארה"ב לאיראן.

נתוני הצמיחה הנאים שפירסמה הלמ"ס ל-2019 עשויים לשמש שיקול נגד הורדת הריבית כעת. האינפלציה הנמוכה, לעומת זאת, נותרת שיקול התומך בהעלאת ריבית. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% בלבד ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר, ובששת החודשים האחרונים הוא ירד ב-0.8%. עם זאת, בבנק ישראל בוחנים גם את ציפיות האינפלציה, ופיחות אפשרי בשקל - כמו גם עלייה אפשרית במחירי הנפט - עשויה לסייע בהעלאתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker