עדכון מטריד לנתוני שוק העבודה: מספר המשרות במשק בירידה

מספר משרות השכיר ירד ב-0.2% באוקטובר 2019 לעומת אוקטובר אשתקד, ובכך נקטעה מגמה ארוכה של עלייה ■ עם הזאת, השכר הממוצע ממשיך לעלות: טיפס ב-1.7% ריאלית בשנה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
ירידות חדות במיוחד במספר משרות השכיר בענף הבינוי (למצולמים אין קשר לכתבה)
ירידות חדות במיוחד במספר משרות השכיר בענף הבינוי (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אייל טואג

מספר משרות השכיר לעובדים ישראלים במשק עבר למגמת ירידה - כך עולה מנתונים שפירסמה היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), המעודכנים לאוקטובר 2019. 

מספר המשרות באוקטובר 2019 היה כ-3.7 מיליון - ירידה של 0.2% לעומת אוקטובר 2018. שיעור הירידה אמנם אינו חד, אבל הוא בולט על רקע המשך הצמיחה של התמ"ג בישראל ב-2019 בקצב של 3.3%, ומכיוון שהוא קוטע את מגמת העלייה במספרן של משרות השכיר במשק, שנמשכה בכל השנים האחרונות. 

בלמ"ס אומרים כי בשלושת החודשים האחרונים (אוגוסט עד אוקטובר), מספר משרות השכיר ירד בקצב שנתי של 0.6% (לפי נתוני המגמה), לעומת עלייה בקצב של 0.5% בשלושת החודשים הקודמים (מאי עד יולי). בהתבוננות לפי ענפי המשק, חלו באוגוסט עד אוקטובר ירידות חדות במיוחד במספר משרות השכיר בענף הבינוי (בקצב שנתי של 5.5%) ובענף שירותי האירוח והאוכל (בקצב שנתי של 4.7%). 

נתוני הלמ"ס מבוססים בעיקר על דיווחי מעסיקים למוסד לביטוח לאומי, ומעודכנים מדי חודש, גם לחודשים קודמים - כך שכיוון המגמה או עוצמתה עשויים להשתנות. לפני חודש עדיין דיווחה הלמ"ס על מגמת עלייה במספר משרות השכיר. עם זאת, קצב הצמיחה במספר משרות השכיר מצוי במגמת ירידה זה זמן מה.

מספר משרות השכיר בישראל

לפי נתוני המגמה, שמהם מנוכים השפעות העונתיות ו"רעשים" שונים, קצב הצמיחה של מספר משרות השכיר בכל חודש לעומת קודמו ירד מכ-0.2% בנובמבר 2018 לכ-0.1% בפברואר עד מאי 2019. לאחר מכן הוא התאפס כמעט ביוני וביולי, ואחר כך עבר לירידה.  

בדיוני הריבית שנערכו בוועדה המוניטרית בבנק ישראל ב-2019 נשמעו קולות מרגיעים באשר למצבו של שוק העבודה. בדיונים נשמעה כמה פעמים ההערכה כי שוק העבודה ממשיך להיות "הדוק". זאת למרות סימנים לשינוי מגמה אפשרי בכמה אינדיקטורים למצבו של שוק העבודה - כגון הירידה שחלה בשיעור המשרות הפנויות. ביום חמישי השבוע יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית הבאה שלו, שתביא בחשבון גם את הנתונים החדשים. 

השכר הממוצע באוקטובר: 10,501 שקל

במקביל לירידה במספר המשרות, נמשכת מגמת העלייה בשכר הממוצע במשק. השכר הממוצע לעובדים ישראלים באוקטובר 2018 היה 10,501 שקל (ברוטו, למשרה מלאה של שכיר). נתוני השכר הממוצע החודשיים תנודתיים; ביוני, למשל, היה השכר הממוצע גבוה ביותר מ-600 שקלים מבאוקטובר - 11,139 שקל.

לעומת אוקטובר 2018, עלה השכר הממוצע ב-2.1% במחירים שוטפים (נומינלית), וב-1.7% במחירים קבועים (ריאלית - כלומר בניכוי האינפלציה). בשלושת החודשים האחרונים, הקצב השנתי של העלייה בשכר (לפי נתוני המגמה) היה 2.6% במחירים שוטפים ו-2.8% במחירי קבועים - ללא שינוי ניכר לעומת מאי עד יולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker